Ogłoszenia duszpasterskie

1.    Z racji Światowego Dnia Ubogich po Mszach Parafialna Caritas rozprowadza Chlebki Miłosierdzia. Ofiarując sugerowane 5 zł, otrzymamy taki chleb – znak otwartego serca. Zebrane ofiary przeznaczane są na dożywianie dzieci. Równocześnie można wesprzeć Wspólnotę Cenacolo. Wszystkim popierającym te akcje składamy serdeczne Bóg zapłać.
 
2.    W poniedziałek, 19 listopada, po Mszy św. wieczornej spotkanie Zarządu i Zelatorów Żywego Różańca.
 
3.    We wtorek, 20 listopada, Gośćmi Uniwersytetu Drugiego i Trzeciego Wieku będą prof. Monika Rasiewicz z Akademii Ignatianum i dr Marek Skrukwa. Zaprezentują program „Perły słowa i muzyki na stulecie odzyskania niepodległości”. Początek o 16.45, w auli Bursy Jezuitów przy ul. Św. Ducha 12.

4.    W środę wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Jest to zarazem  Światowy Dzień Życia Kontemplacyjnego.

5.    W czwartek, 22 listopada, po Mszy wieczornej, odbędzie się spotkanie Rady Parafialnej i Zespołu Synodalnego.
 
6.    Różaniec za zmarłych poleconych w wypominkach odmawiamy o godz. 17.30, a w środę o 17.00, przed nowenną. Codziennie też sprawowana jest Msza św. Gregoriańska  za poleconych zmarłych.
 
7.    W następną niedzielę, 25 listopada, przypada Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. To ostatnia niedziela roku liturgicznego. O godz. 7.30 Msza w intencji Żywego Różańca i zmiana tajemnic różańcowych. O godz. 9.00 patronalna Msza Apostolstwa Modlitwy. Po Mszach adoracja z Aktem poświęcenia Chrystusowi Królowi, za co można zyskać odpust zupełny.
 
8.    Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Parafianom i Gościom Sanktuarium życzymy dobrej niedzieli i udanego tygodnia.

Komunikat Biskupa Tarnowskiego na temat posługi dziekana w dekanacie

 
Drodzy diecezjanie!
 
Czas V Synodu Diecezji Tarnowskiej jest okazją nie tylko do wyznaczania nowych dróg dla Kościoła tarnowskiego, lecz również do odnawiania rozwiązań, któresą owocem wielowiekowych doświadczeń w zarządzaniu i kierowaniu posługą w Kościele. Jednym z nich jest posługa dziekana w dekanacie.

100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 1.      Setna rocznica odzyskania niepodległości skłania do modlitwy za Ojczyznę. Na czuwanie modlitewne zapraszamy po sobotniej Mszy wieczornej (10.11). Mszę za Ojczyznę sprawować będziemy dziś (11.11) o godz. 12.00. Uroczystości miejskie rozpoczną się o godz. 10:00 na Cmentarzu Komunalnym. Po nich, o godz. 11:00, Msza w kościele św. Kazimierza.
 
2.      We wtorek, 13 listopada, gościem Uniwersytetu Drugiego i Trzeciego Wieku będzie o. dr hab. Bogdan Lisiak SJ z Akademii Ignatianum. Temat: Konflikt nauka-wiara a sprawa Galileusza. Początek o godzinie 16.45, w auli Bursy Jezuitów przy ul. Św. Ducha.
 
3.      Także we wtorek Wspólnota Arka Przymierza zaprasza na kolejną edycję ogólnopolskiej akcji Powstanie Różańcowe. Modlitwa w plenerze za każdego z nas, za nasze rodziny, miasto, naród, świat rozpocznie się o godz. 19:00 w parku pod Zamkiem. Po spotkaniu, około 20.00, już w naszym kościele, Msza uwielbieniowa. Serdecznie zapraszamy.
 
4.      W czwartek, 15 listopada, w Bazylice św. Małgorzaty po Mszy św. o godz. 18:00, odbędzie się koncert 9 chórów małopolskich szkół muzycznych pt. Dla Niepodległej. Połączone chóry zaśpiewają także podczas Mszy św. Koncertowi towarzyszy niepodległościowy mapping na frontonie budynku Zespołu Szkół Katolickich w godz. 17:20, 20:00 i 20:35.
 
5.      W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy w Kościele Światowy Dzień Ubogich. Caritas prowadzić będzie akcję „Chlebki Miłosierdzia”, wspierającą głodnych. Warto wiedzieć, że miesięcznie na dożywianie parafialne koło Caritas wydaje ok. 1200 zł. Ponadto w przyszłą niedzielę można będzie wesprzeć Wspólnotę Cenacolo, pomagającą młodzieży uzależnionej, nabywając wytwarzane przez nich przedmioty.
 
6.      Również w przyszłą niedzielę, po Mszy o 10.30, spotkanie rodziców i dzieci klas komunijnych.
 
7.      Różaniec za zmarłych poleconych w wypominkach odmawiamy o godz. 17.30, a w środę o 17.00, przed nowenną. Codziennie też sprawowana jest Msza św. Gregoriańska  za poleconych zmarłych. Natomiast zbiorowe Msze za Zmarłych odprawiane są w każdy drugi i czwarty piątek miesiąca o godz. 18.00. Na tę Mszę intencje składamy w skarbonie do tego przeznaczonej.
 
8.      Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Jest Gość Niedzielny oraz Bethania z naszą parafialną wkładką.
 
9.      W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu wspominamy:
- w poniedziałek - św. Jozafata, biskupa i męczennika;
- we wtorek - świętych męczenników Benedykta, Jana Mateusza Izaaka i Krystyna;
- w sobotę - św. Elżbietę Węgierską, zakonnicę.
 
10.  W minionym tygodniu do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej odszedł ś.p. Józef Filipek. Polecajmy go Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek…
 
Parafianom i wszystkim Gościom Sanktuarium życzymy dobrej niedzieli przedłużonej o niepodległościowy poniedziałek i udanego tygodnia!

1.     Z libańskiego klasztoru przy grobie św. Szarbela otrzymaliśmy podziękowanie za ofiarę na pomoc dla tamtejszych chrześcijan. O. Andrzej Baran SJ przekazał tam równowartość zebranych u nas 4 377 złotych i 60 gr. Ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać.
 
2.     Różaniec za zmarłych poleconych w wypominkach odmawiamy o godz. 17.30, a w środę o 17.00, przed nowenną ku czci Matki Pocieszenia. Codziennie też sprawowana jest Msza św. Gregoriańska  za poleconych zmarłych.
 
3.     We wtorek, 6 listopada, gościem Uniwersytetu Drugiego i Trzeciego Wieku będzie o. Piotr Matejski SJ z Jezuickiego Centrum Edukacji. Tym razem, w związku z setną rocznicą, temat historyczny: Drogi do odzyskania niepodległości. Początek o godz. 16.45, w Bursie przy ul. Św. Ducha 12.
 
4.     Młodzież przygotowującą się do Bierzmowania zapraszamy w  czwartek, 8 listopada: - o 15:30 klasy szóste i siódme; - o 16:30 klasy ósme i o 17:30 trzecie gimnazjum. Wszystkie trzy spotkania odbędą się w salce „Iskierek”.
 
5.     Również w czwartek, o godz. 18.00, zapraszamy na comiesięczną Mszę Rodzinną, ze specjalnym błogosławieństwem oraz uczczeniem relikwii świętych Jana Pawła II i Joanny Beretty Molli.
 
6.     W piątek, 9 listopada,  o godz.18.00, w Kościele na Starym Cmentarzu rozpocznie się kurs dla narzeczonych. Potrwa do 21 listopada. Zapisy na pierwszym spotkaniu.
 
7.     W przyszłą niedzielę, 11 listopada, przypada setna rocznica odzyskania niepodległości. Z tej racji w sobotę po Mszy wieczornej zapraszamy na modlitewne czuwanie w intencji Ojczyzny, a w niedzielę o 12.00 na Mszę za Ojczyznę. Niedziela jest zarazem Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
 
8.     Trwa Festiwal Filmów Chrześcijańskich „Arka”. We wszystkie weekendy listopada projekcje odbywają się w kinie Sokół. Szczegóły na plakacie i na stronie festiwalarka.pl.
 
9.     MCK Sokół zaprasza także 6 i 10 listopada na koncerty Festiwalu Jubilei Cantus. Szczegóły na plakacie i na stronie organizatora.
 
10.    Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Parafianom i Gościom Sanktuarium życzymy dobrej niedzieli i udanego tygodnia.

 

Wymodlona i wywalczona wolność
List pasterski Episkopatu Polski z okazji 100. rocznicy
odzyskania przez Polskę niepodległości
                               
Umiłowani w Panu, Siostry i Bracia!

W dzisiejszej Liturgii Słowa Chrystus wskazuje na dwa najważniejsze przykazania. Pierwsze dotyczy miłości Boga a drugie miłości człowieka.

1.     Obchodzimy niedzielę synodalną oraz rocznicę poświęcenia naszego kościoła. Modlimy sią za wszystkich, którzy przyczynili się do jego budowy, troszczyli się o jego utrzymanie i po dziś dzień dbają o jego  wygląd.
 
2.     We wtorek, 30 października, gościem Uniwersytetu Drugiego i Trzeciego Wieku będzie o. Dariusz Piórkowski SJ. Temat: Kościół a objawienia. Początek o godz. 16.45, w auli Bursy przy ul. Św. Ducha 12.
 
3.     W środę, 31 października, po godz. 9.00, odwiedzimy chorych z posługą sakramentalną.
 
4.     Także w środę, o godz. 17.00, zakończenie nabożeństw różańcowych, a o godz. 17.30 nowenna do Matki Bożej Pocieszenia.

5.      Władze miasta zapraszają w środę na odsłonięcie tablic 1 Pułku Strzelców Podhalańskich poległych w walkach o niepodległość. Uroczystości rozpocznie Msza o godz. 10.00 w kościele św. Kazimierza. Po niej przemarsz pod Zamek i odsłonicie odtworzonych tablic.
 
6.     W czwartek Uroczystość Wszystkich Świętych. O godz. 14.00 na cmentarzach przy ul. Rejtana, Gołąbkowickim i św. Heleny odbędą się procesje z modlitwami za zmarłych. Ofiarą będzie można tam wesprzeć tarnowskie Seminarium.
 
7.     W piątek, 2 listopada, Dzień Zaduszny, w którym modlimy się za wszystkich wiernych zmarłych.  Dodatkowa Msza św. dla dzieci o 16.30. Zachęcamy  do odwiedzania cmentarzy. Wierni, którzy od 1 do 8 listopada nawiedzą cmentarz i pomodlą się za zmarłych, jeśli są w stanie łaski uświęcającej, mogą zyskać odpust zupełny i ofiarować go za dusze w czyśćcu cierpiące.
 
8.     W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy piątek, z racji Dnia Zadusznego, nie będzie całodziennej adoracji. Będzie natomiast nabożeństwo wynagradzające o godz. 17.00 (rozpocznie się po Mszy dziecięcej). W sobotę o 9.00 Msza w intencji Żywego Różańca i Apostolstwa Modlitwy, a po niej nabożeństwo Maryjne.
 
9.     Różaniec za zmarłych poleconych w wypominkach odmawiać będziemy o 17.30, a w środy o 17.00. Codziennie też będzie odprawiana Msza św. Gregoriańska w ich intencji. Kartki z wypominkami są wyłożone na ławkach. Można je składać w zakrystii lub w kancelarii.
 
10.     Msza św. za zmarłych Sądeckiego Hospicjum będzie odprawiona w przyszłą niedzielę, 4 listopada, o godz. 15.00 w Kościele na Starym Cmentarzu.
 
11.    O. Czesław Tomaszewski dziękuje za hojne wsparcie Akcji Misyjnej. Zeszłotygodniowa ofiara na misje wyniosła 10 684 zł 74 gr, 40 pensów i 10 eurocentów. Bóg zapłać!
 
12.   Kurs Przedmałżeński odbędzie się od 9 do 21 listopada w Kościele na Starym Cmentarzu. Rozpoczęcie 9 listopada o godz. 18:00.
 
13.   Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

14.   W minionym tygodniu do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej odeszła ś.p. Ewa Janik. Polecajmy ją Miłosiernemu Panu: Wieczny odpoczynek…