Ogłoszenia duszpasterskie

1. Dziś przypada Święto Miłosierdzia. Jezus powiedział do siostry Faustyny:  „W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego.  Która dusza  przystąpi  do  spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar”. Odpust można uzyskać pod zwykłymi warunkami: być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię św., pomodlić się w intencjach Ojca Świętego, być wolnym od przywiązania do grzechu).Dzisiaj o godz. 15.00 zapraszamy na nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.
 
2. Dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Diecezjalny Dzień Caritas i rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia. Wszystkim wolontariuszom naszej parafii wyrażamy wdzięczność za zaangażowanie i bezinteresowną służbę. Niech Matka Pocieszenia uprasza wszystkim zaangażowanym w pomoc obfite łaski. Przypomnijmy, że w ciągu roku parafialne biuro Caritas dyżuruje w pierwszy i trzeci czwartek miesiąca od 17.30 do 18.00. Parafianie w potrzebie mogą się tam zgłaszać o pomoc.
 
4. Dzisiaj po mszach, na placu kościelnym, zgodnie z apelem Episkopatu, prowadzona jest zbiórka do puszek na Caritas diecezjalną. Za ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
 
5. Także dziś w Telewizji TRWAM będzie wyemitowany film o ojcu Józefie Andraszu SJ – spowiedniku świętych. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił, mając piętnaście lat. Władał greką, łaciną oraz francuskim i niemieckim. Redagując serię „Biblioteka Życia Wewnętrznego”, przełożył wiele światowych pozycji z dziedziny mistyki i ascetyki. Jednak najbardziej znany jest jako ten, który rozpoznał znaczenie nadzwyczajnej misji Siostry Faustyny Kowalskiej. Początek filmu o godz. 17.30.

6. W poniedziałek, 29 kwietnia, święto Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła.
 
7. We wtorek przypada przeniesiona w tym roku z 23 kwietnia, uroczystość św. Wojciecha, głównego patrona Polski. O 17.30 rozpoczniemy nabożeństwa majowe.
 
8. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy czwartek zachęcamy do modlitwy o powołania.
 
9. W pierwszy piątek, 3 maja, uroczystość NMP Królowej Polski. Porządek Mszy św. niedzielny. W dniu tym, z racji uroczystości, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Po Mszy o godzinie 18.00 serdecznie zapraszamy na wspólny śpiew pieśni patriotycznych na placu kościelnym.
 
10. W pierwszą sobotę przypada wspomnienie św. Floriana. O 9.00 Msza w intencji Żywego Różańca i Apostolstwa Modlitwy, po niej nabożeństwo maryjne.
 
11. Z inicjatywy Prezydenta RP z początkiem tego roku każdy może skorzystać z darmowej profesjonalnej porady prawnej. Więcej informacji można uzyskać w starostwie i na plakacie.
 
12.  Komenda miejska Policji przypomina zasady poruszania się rowerzystów na drogach:
- rowerzysta jest zobowiązany do korzystania ze ścieżek dla rowerów, gdzie należy zachować ostrożność na pieszych lub gdy ścieżek nie ma porusza się po jezdni,
- rowerzystę obowiązuje ruch prawostronny i konieczność jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni,
- zabrania się przejedzenia rowerem przez oznakowane przejścia dla pieszych,
- wyraźnie i wcześniej sygnalizować rękami zamiar wykonania manewrów oraz wyposażyć się w elementy odblaskowe. Warto o tym pamiętać, bądźmy miłosierni także na drodze.
 
13. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej, a wszystkim Parafianom i Gościom Sanktuarium życzymy miłej niedzieli i udanego tygodnia. Szczęść Boże!


WOLONTARIAT W SŁUŻBIE MIŁOSIERDZIA
List Pasterski Episkopatu Polski na Niedzielę Miłosierdzia 2019 r.

                                        
Umiłowani w Panu Siostry i Bracia!
 

1.  Jutro (22.04) drugi dzień świąt – Wielkanocny Poniedziałek. Porządek Mszy Świętych niedzielny. Tradycyjnie tego dnia modlitwą i ofiarami wspieramy katolickie uczelnie.
 
2. Serdecznie dziękujemy za skutecznie prowadzoną w Wielkim Poście akcję charytatywną. Bóg zapłać pani Dorocie Kaczmarczyk za koordynację zbiórki żywnościowej. Z zebranych darów paczkami wsparliśmy 84 rodziny, a kolejnych  19 paczek wydaliśmy ze zbiórki w Wielką Sobotę: razem 103. Dziękujemy  Ofiarodawcom, zarówno indywidualnym, jak i firmom, dzięki których hojności ta pomoc była możliwa, młodzieży i szkołom, które zgodziły się na zbieranie datków, kierowcom, którzy własnymi pojazdami je dowozili: zebraliśmy ponad 1500 kg o szacunkowej wartości 12 tys. zł. Ponadto, na ręce pań Barbary Szewczyk, Ludwiki Fecko, Mirosławy Śliwa i panów Adama Bulzaka, Piotra Barana i Janusza Mółki dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję szykowania parafialnych stroików, palm i babek wielkanocnych. Po odliczeniu ponad 3700 zł dla Caritas Diecezjalnej, Parafialne Koło pozyskało dzięki temu 8576 zł dla naszych podopiecznych. Dodatkowo od Ofiarodawców na konto wpłynęło kolejne 4 tys. Dziękujemy za tak konkretne wsparcie: w intencji wolontariuszy Caritas i wspierających dzieło charytatywne sprawowaliśmy Msze święte w trakcie Wigilii Paschalnej. Serdeczne Bóg zapłać!
 
3. We wtorek, 23 kwietnia, gościem Uniwersytetu Drugiego i Trzeciego Wieku będzie dr Andrzej Citak. Temat: Dwa wieki ze Stanisławem Moniuszką. Początek o 16.45 w Auli Bursy Jezuitów.
 
4. W piątek, z racji oktawy Wielkanocy, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 
5.  Msza św. dla osób niewidomych i słabo widzących zostanie odprawiona w sobotę, 27 kwietnia, w kościele na Starym Cmentarzu, o godz. 14.00.
 
6.  W przyszłą niedzielę przypada Święto Miłosierdzia Bożego, z którym Pan Jezus związał obietnicę zupełnego odpuszczenia win i kar. Nabożeństwo ku czci Miłosierdzia Bożego będzie sprawowane o 15.00.
 
7.  Msza św. za zmarłych podopiecznych Sądeckiego Hospicjum będzie odprawiona w przyszłą niedzielę, o godzinie 15.00, w kościele na Starym Cmentarzu.
 
8.  Także w przyszłą niedzielę, pod Kościołem Matki Bożej Bolesnej o 9.30, rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego. W planach przejazd przez Krynicę Doliną Popradu pod ołtarz papieski w Starym Sączu. Tam o 13:00 Msza, a po niej spotkanie integracyjne.
 
9.  Cieszy nas obecność gości odwiedzających na Wielkanoc rodzinne strony. Serdecznie witamy w sanktuarium Pani Sądeckiej. Drogim Parafianom i Gościom składamy serdeczne życzenia od wspólnoty jezuitów: Radosnych Świąt oraz błogosławieństwa Zmartwychwstałego Pana w życiu rodzinnym i zawodowym. Wesołego Alleluja!


 
1. Rozpoczęliśmy Wielki Tydzień, w którym rozważamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
 
2. Dzisiaj o godz. 17.00 ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym. Taca z tego nabożeństwa przeznaczona jest na urządzenie ołtarzy Bożego Grobu i Ciemnicy.
 
3. Na placu kościelnym parafialny oddział Caritas rozprowadza baranki i babki wielkanocne oraz paschaliki i palmy. Ofiary składane przy tej okazji wspierają naszych potrzebujących, podobnie jak ofiary składane do skarbon Caritas i św. Antoniego.
 
4. W Wielkim Tygodniu spowiedź w naszym kościele:
- od poniedziałku do środy: od 6.00 do 12.00 i od 15.00 do 18.30
- w Wielki Czwartek i Wielki Piątek: od 6.00 do 12.00 i od 15.00 do 18.00
- w Wielką Sobotę: od 6.00 do 14.00.
 
5.Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Podczas tej Mszy nastąpi obrzęd Mandatum, czyli umycia nóg 12 mężczyznom, na pamiątkę gestu Chrystusa z Wieczernika. Po Mszy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza „Ciemnicy” i adoracja do godz. 24.00 (od 23.00 prywatna adoracja w ciszy).
 
6. Wielki Piątek – dzień śmierci Pana Jezusa na Krzyżu. W tym dniu wszystkich od osiemnastego do sześćdziesiątego roku życia obowiązuje post ścisły (dwa posiłki lekkie i jeden do syta). Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje od 14 roku życia.
- adoracja przy „Ciemnicy” od godz. 6.00,
- o godz. 9.00 „Ciemna Jutrznia” – modlitwa prowadzona przez Liturgiczną Służbę Ołtarza,
- o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, po niej nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla dzieci, a o godz. 17.00 dla dorosłych,
- Liturgię Męki Pańskiej będziemy celebrować o godz. 18.00. Po Liturgii i po odśpiewaniu Gorzkich Żali, adoracja do godz. 24.00 (od 23.00 prywatna adoracja w ciszy). Ofiary złożone przy adoracji krzyża przeznaczone są na Ziemię Świętą.
 
7. Wielka Sobota– dzień modlitewnego skupienia i oczekiwania na zmartwychwstanie. Chociaż w tym dniu nie obowiązuje post, to zgodnie z tradycją zachęcamy do powstrzymania się od pokarmów mięsnych, aż do zakończenia Wigilii Paschalnej.
- adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 6.00,
- święcenie pokarmów na stół wielkanocny odbywać się będzie na placu kościelnym od godz. 8.30 do godz. 16.00,
- o godz. 9.00 „Ciemna Jutrznia” – modlitwa brewiarzowa prowadzona przez Liturgiczną Służbę Ołtarza.
Najważniejszą celebrację całego roku liturgicznego – Liturgię Wigilii Paschalnej w Wielką Noc rozpoczniemy o godz. 20.00. Zakończy ją Procesja Rezurekcyjna, która przejdzie ulicami: Franciszkańską, Berka Joselewicza, Bóżniczą i Piotra Skargi. Na to nabożeństwo prosimy przynieść świece, możliwie zabezpieczone od kapiącego wosku.

8. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej oraz odwiedzania parafialnej księgarni przy ul. ks. Skargi 12. Spory tam wybór książek, kartek i dewocjonaliów.

1.     Dzisiaj (7.04) zapraszamy na polową Drogę Krzyżową na Chruślicach o godz.15.00.
 
2.     We wtorek, 9 kwietnia, gościem Uniwersytetu Drugiego i Trzeciego Wieku będzie poeta Petro Murianka, czyli Piotr Trochanowski z Krynicy. Temat: Literatura Łemkowska. Początek o 16.45 w Auli Bursy Jezuitów.
 
3.     W środę, po godz. 9.00, odwiedzimy chorych z posługą przed Wielkanocą.
 
4.     W czwartek, o godz. 18.00, zapraszamy na Mszę w intencji rodzin, z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem oraz  uczczeniem relikwii świętych Jana Pawła II i Joanny Beretty Molli.
 
5.     Zachęcamy do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej o godz. 16.30 i 17.30 w piątek  oraz  Gorzkich Żali o godz. 17.00 w niedzielę.
 
6.     Dzień skupienia dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia, w Gródku nad Dunajcem (w Ośrodku Arka), z możliwością uzyskania porady prawnej. Szczegółowe informacje na stronie internetowej Wydziału Małżeństw i Rodzin Diecezji Tarnowskiej.
 
7.     Także w sobotę Wspólnota Arka Przymierza zaprasza na akcję Powstanie Różańcowe. Modlitwa w plenerze za nasze rodziny, miasto, naród, świat rozpocznie się o godz. 19:00 w parku pod Zamkiem.

8.     Za tydzień przypada Niedziela Palmowa. Na Mszach św. poświęcenie palm. Po Mszy o 10.30 dzieci składają swoje zaoszczędzone w Wielkim Poście ofiary. Procesja z palmami przed sumą o godz. 12.00.
 
9.     Parafia ewangelicko-augsburgska zaprasza w przyszłą niedzielę o 18.00 na Lamentacje Wielkopostne w wykonaniu Kolegium Muzyki Ewangelickiej z Krakowa. Szczegóły na plakacie.
 
10.      W kościele wystawiony jest kosz na artykuły spożywcze dla ubogich. Serdecznie zachęcamy do nabywania baranków wielkanocnych i świec-paschalików Caritas. Są jeszcze także nasze niepowtarzalne stroiki i palmy, z których dochód przeznaczony jest dla potrzebujących Parafian.
 
11.  Młodzieży bierzmowanej w marcu dziękujemy za złożoną ofiarę. Z superaty, która wyniosła 1000 zł zakupiliśmy przenośny mikrofon na pielgrzymki i spotkania grupowe. W tym miesiącu katechezy przed bierzmowaniem nie będzie. Klasy szóste i siódme zachęcamy do udziału w Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach oraz w liturgiach Triduum Paschalnego.
 
12.  Rekolekcje dla rodziców w żałobie po śmierci dziecka organizowane są od 30 kwietnia do 3 maja w Zawichoście. Szczegóły na plakacie.
 
13.  Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego: dziś w prezencie dołączony jest film „Ignacy Loyola” – o założycielu jezuitów.
 

KOMUNIKAT BISKUPA TARNOWSKIEGO
NA V NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU
 

 
Drodzy Diecezjanie,