2018: Sierpniowy Wirydarz
12 sierpnia odbył się 23. Koncert z cyklu Sądeckie Talenty, organizowany wspólnie z Fundacją Dra Jerzego Masiora. Zabrzmiały utwory m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Marka Grechuty, Małgorzaty Ostrowskiej, ale także Jana Sebastiana Bacha i Duka Ellingtona. Swoje umiejętności tym razem zaprezentowali Aleksandra Biel, Zuzanna Magiera, Oliwia Ślipek, Katarzyna Wiktorowska, Sebastian Cebula, Krystian Giżycki, Patryk Kruczek oraz Arkadiusz Siedlarz. Piosenką Sądecką powitała wszystkich Anna Kożuch. Koncertowi towarzyszyła wystawa prac Marceliny Kubiak, a całość tradycyjnie prowadzona była przez Julię Kaczmarczyk i Jakuba Bulzaka.

Fot. ks. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 46
Kategoria oglądana: 20x
2018: Wypoczynek Iskierek
Tegoroczny wakacyjny wyjazd "Iskierek" odbył się w dniach 2 - 7 lipca. Bazą był Dom Wypoczynkowy "Filarówka" w Piwnicznej, z basenem, boiskami i placami zabaw. Organizatorzy zadbali o dwie atrakcyjne wycieczki: do Rodzinnego Parku Rozrywki ENERGYLANDIA w Zatorze oraz do Nidzicy z rejsem statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Dodatkowym zajęciem było nagranie kilku utworów, które niebawem znajdą się na płycie. Tyn razem pogoda była wymarzona, a przy odjeździe słychać było gromkie okrzyki CHCEMY JESZCZE KILKA DNI.

Opiekunowie:  Ewa Sadłoń, o. Artur Niechwiej SJ oraz Bogusław Janisz.

 

Liczba obrazów w kategorii: 23
Kategoria oglądana: 65x
2018: Wakacje ministrantów
W pierwszym tygodniu lipca ministranci ruszyli z ks. Michałem Zalewskim do Ojcowskiego Parku Narodowego i na Wyżynę Częstochowską. Zwiedzali zamki, jaskinie, muzea, podziwiali skałki. Dotarli nawet na Pustynię Błędowską. Był też czas na zajęcia sportowe. Szczęśliwym trafem pogoda sprzyjała :)


 

 

Liczba obrazów w kategorii: 29
Kategoria oglądana: 49x
2018: Koncert na Rynku
22 czerwca na sądeckim Rynku odbył się  V Koncert „Pod Sztandarem Jezusa”. Staraniem Wspólnoty Filadelfia zorganizowały go wspólnie dwie parafie jezuickie z Nowego Sącza. Swego patronatu udzielił biskup ordynariusz Andrzej Jeż. Najpierw wystąpił nasz lokalny zespół Terra, a następnie Dariusz Majelonek z zespołem Maleo Reagge Rockers. W trakcie można było wesprzeć datkami potrzebujących w Syrii.

Zobacz też relację w Niedzieli

 

Liczba obrazów w kategorii: 30
Kategoria oglądana: 40x
2018: Żywy Różaniec na szlaku św. Józefa i św. Stanisława
Żywy Różaniec zorganizował w dniach 20-23 czerwca pielgrzymkę szlakiem św. Józefa i Stanisława Kostki. Trasa wiodła przez Kielce, Nową Słupię, Święty Krzyż, Warszawę, Przasnysz, Rostków, Głogowiec, Włocławek, Toruń, Kalisz, Licheń i Gołuchów. Opiekunem grupy był o. Wojciech Łokieć SJ.

Fot. Małgorzata Skwarło

 

Liczba obrazów w kategorii: 77
Kategoria oglądana: 172x
2018: Koncert w Wirydarzu
17 czerwca w jezuickim Wirydarzu odbył się 22. Koncert z cyklu „Sądeckie talenty”. Na zaproszenie Fundacji im. Dra Jerzego Masiora swoje umiejętności prezentowali Irena Michalska, Jadwiga Kondracka, Ekstremalna Grupa Teatralna oraz Chór Kameralny KNOSM II stopnia. Ponadto można było obejrzeć i zakupić prace plastyczne Karoliny Hebdy, Magdaleny Horowskiej, Natalii Szmit i Piotra Brdeja. Całość prowadzili Julia Kaczmarczyk i Jakub Bulzak.

Fot.: Robert Bestyński (dzięki uprzejmości Fundacji Dra Jerzego Masiora).

 

Liczba obrazów w kategorii: 55
Kategoria oglądana: 62x
2018: Zakończenie roku UDTW
12 czerwca Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Roku zakończył dziesiąty semestr zajęć. Tym razem ostatnie spotkanie było wyjazdowe. Odwiedziliśmy pasiekę Barć w Kamiannej. Tam, w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, ks. Józef Polak SJ odprawił Mszę św. dziękczynną i wręczył dyplom ukończenia UDTW przy Akademii Ignatianum pani Elżbiecie Kuhny, która wcześniej napisała pracę końcową. Następnie był czas na zwiedzanie pasieki i wspólne świętowanie.

Fot.: Marian Kaczor

 

Liczba obrazów w kategorii: 37
Kategoria oglądana: 79x
2018: Serce Boże
10 czerwca obchodziliśmy sądeckie uroczystości ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mszy na placu przewodniczył i kazanie wygłosił proboszcz parafii kolejowej, ks. Bogdan Długosz SJ. Natomiast procesję na Rynek i nabożeństwo przed ratuszem poprowadził ks. dziekan Jerzy Jurkiewicz.


 

 

Liczba obrazów w kategorii: 18
Kategoria oglądana: 67x
2018: Boże Ciało
31 maja uczciliśmy Najświętsze Ciało i Krew Pańską. Centralna Msza sądecka sprawowana była o godz. 9.00 w Bazylice św. Małgorzaty. Po niej wierni z czterech parafii (św. Małgorzaty, św. Kazimierza, św. Jana Pawła II i naszej) przeszli w Procesji Eucharystycznej wokół Rynku. Staraniem naszej parafii przygotowany został pierwszy ołtarz (z hasłem „Duch Święty odsłania nam tajemnicę Eucharystii”). Kazanie przed ratuszem wygłosił ks. Józef Polak SJ.

Fot. Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 49
Kategoria oglądana: 112x
2018: XX Festyn Parafialny
27 maja staraniem Parafialnego Koła Caritas zorganizowany został XX Festyn Rodzinny. Kilkudziesięcioosobowa grupa wolontariuszy zatroszczyła się o zebranie ponad półtora tysiąca fantów od sponsorów, upieczenie i rozprowadzanie ciast, stronę kulinarną (wspaniałe: pierogi, barszcz, bigos, frytki, grill, a nawet dziczyzna i pasztet z sarny). W ciepłym dniu goście chętnie sięgali po lody, a oko i ucho nacieszyć mogli występami całej gamy zespołów. Kolejno prezentowały się Mała Helenka, Małe Lachy, Iskierki, Jan Stosur z zespołem, Brio Band i Kruca Banda. Organizatorzy zadbali i o ruch. Zawodom biegowym dla dzieci, a nawet seniorów patronował Ryś Berdyś. Na boisku JCE rozegrano mecz piłkarski. Była też strzelnica LOK i prezentacja motocykli grupy motosacz.pl, a dziecięce buzie ochotników wprawne ręce zmieniały w postacie z bajki. Na festynie każdy los wygrywał. Nabywcy ciast mogli się dodatkowo cieszyć z możliwości wylosowania jubilerskich nagród, a kolekcjonerzy z licytacyjnych okazji. Nagrodę główną (rower górski z kaskiem) ufundował Grzegorz Fecko. Całość przygotowań koordynowała Barbara Szewczyk, ofiarnie wspierana przez licznych parafian, którzy nie szczędzili czasu i serca, by XX Festyn był wydarzeniem dobrze przygotowanym i radosnym. Od strony mikrofonu nad przebiegiem imprezy czuwał Jakub Bulzak.

Po odliczeniu niedużych kosztów na wsparcie wakacyjnych wyjazdów dzieci zebranych zostało  14 144 zł. Bóg zapłać wszystkim Sponsorom, Parafianom i Gościom Sanktuarium, którzy tak ofiarnie włączyli się w organizację XX  Festynu Rodzinnego!

Fot. 01-77 – własne. 78-108: Urszula Fecko.

 

 

Liczba obrazów w kategorii: 107
Kategoria oglądana: 194x
2018: Odpust parafialny
20 maja Sumie odpustowej w południe przewodniczył i homilię wygłosił ks. Stanisław Groń SJ z Krakowa, krajowy dyrektor Apostolstwa Modlitwy. Liturgię uświetnił prowadzony przez pana Andrzeja Citaka Chór Scherzo.

 

Liczba obrazów w kategorii: 13
Kategoria oglądana: 111x
2018: Czuwanie Pięćdziesiątnicy
19 maja, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, grupa uwielbieniowa zorganizowała modlitewne czuwanie. Rozpoczęło się ono o godz. 19.30. Godzinę później ks. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ odprawił Mszę św. Była możliwość spowiedzi, a w przerwie także posiłku: bułek wystarczyło dla wszystkich chętnych. Pokrzepieni modlili się jeszcze długo po północy, a solidnym wsparciem muzycznym okazał się Chór Veraicon.

 

Liczba obrazów w kategorii: 31
Kategoria oglądana: 77x
2018: Pierwsza Komunia
20 maja, w dniu parafialnego odpustu, obchodziliśmy uroczystość Pierwszej Komunii. Odpowiedzialnym za przygotowanie trojga dzieci był ks. wikariusz Krzysztof Pietruszkiewicz SJ.

Fot. FotoFabryka

 

Liczba obrazów w kategorii: 20
Kategoria oglądana: 89x
2018: Msza polowa na Roszkowicach
6 maja, w ramach Dni Krzyżowych, modliliśmy się o dobre urodzaje. Procesja wyruszyła od drugiego krzyża na Roszkowicach i przeszła ul. Zdrojową  do kapliczki na polach. Tam, pod gołym niebem, sprawowana była Eucharystia. Uroczysty charakter podkreślały m.in. ludowe stroje dzieci z zespołu Mała Helenka. Liturgii przewodniczył ks. proboszcz Józef Polak SJ. Po niej piknik z ogniskiem dla dzieci zorganizował Grzegorz Fecko.

Fot. Urszula Fecko

 

Liczba obrazów w kategorii: 53
Kategoria oglądana: 272x
2018: Patriotyczne śpiewanie
3 maja, po Mszy wieczornej, spotkaliśmy się na placu kościelnym by uczcić narodowe święto i kościelną uroczystość patriotycznym śpiewaniem. Byli z nami aktorzy Teatru Robotniczego oraz wokaliści i recytatorzy Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. Blisko półtoragodzinne spotkanie prowadził kierownik Działu Artystycznego Miejskiego Ośrodka Kultury, Janusz Michalik. Urząd Miasta wraz z MOK-iem przygotował dla uczestników okolicznościowe śpiewniki.

Fot. Michał Zalewski SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 29
Kategoria oglądana: 178x
2018: Wigilia Paschalna
Celebrację rozpoczęliśmy na placu kościelnym po zapadnięciu zmroku. Tu odbyło się poświęcenie ognia, a po nim uroczyste wniesienie Paschału do kościoła. W blasku świec Orędzie Wielkanocne zaśpiewał, wraz z chórem Veraicon, ks. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ. Wsłuchiwaliśmy się następnie w starannie przygotowaną Liturgię Słowa, odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne, sprawowaliśmy Eucharystię, a po niej wyszliśmy na ulice w Procesji Rezurekcyjnej.

Fot. Adam Śliwa

 

Liczba obrazów w kategorii: 52
Kategoria oglądana: 210x
2018: Święcenie pokarmów
W Wielką Sobotę od 8.30 do 16.00 święciliśmy pokarmy na stół wielkanocny. Pobłogosławione łączą symbolicznie stoły całej parafii, świętującej Zmartwychwstanie Pana. Jest to wydarzenie rodzinne, gdzie najmłodsi z przykładu rodziców i dziadków chłoną tradycję i uczą się zwyczajów. Rodzinnie też odwiedzają kościół, by uczcić Pański Krzyż i pomodlić się przy Grobie w oczekiwaniu na Zmartwychwstanie.
Fot. Dominik Sroka SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 18
Kategoria oglądana: 188x
2018: Adoracja przy Grobie Pańskim
Pieczara wykuta w surowej skale. Niedaleko stąd do Jerozolimy. Jesteśmy za miastem, które dobrze widać. Jednak bliżej, na wzgórzu, stoją trzy krzyże: niemi bohaterowie dramatu odkupienia. Ciało Jezusa złożone w pieczarze, na której stoi Monstrancja. PAN jest tu. Przyklękamy w zadumie. Wielość kwiatów bez wymyślnych kompozycji podpowiada, że jesteśmy w ogrodzie. Czuć ich delikatny zapach. Przyjdzie czas, że wydadzą nasiona, czy owoce... Straże uważnie pilnują grobu, ale przecież na cykl przyrody, na ten proces, nie mają wpływu: on i tak się dokona. Będzie zmartwychwstanie.
Fot. Dominik Sroka SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 17
Kategoria oglądana: 125x
2018: Ołtarz Ciemnicy
Narzędzia oprawców, judaszowe srebrniki, tabliczka z podaniem winy, cierniowa korona, powrozy – to, co było potrzebne do umęczenia i ukrzyżowania Jezusa. W centrum – Tabernakulum. Ołtarz Ciemnicy umieszczony został w wejściu do kościoła: Krzyż jest bramą. Z boku widoczna chusta Weroniki z obliczem Jezusa, nagrodą na współczującego serca, które nie godziło się na takie traktowanie Pana.
Koncepcja: Jakub Bulzak, fot.: Dominik Sroka SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 21
Kategoria oglądana: 139x
2018: Ekstremalna Droga Krzyżowa
Nie przebyte kilometry, ale panujące warunki każą tegoroczną Drogę Krzyżową na Chruślicach zaliczyć do kategorii ekstremalnych. Ponad 30 osób nie przestraszyło się śnieżnej zawieruchy, ani temperatury minus siedmiu stopni C, dość mroźnej przy wietrze. Jak zawsze najpierw odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, następnie po drodze rozważaliśmy kolejne stacje Męki Pańskiej. Pomocą były wybrane przez Apostolstwo Modlitwy medytacje ks. Piotra Pawlukiewicza. Polowe nabożeństwo rozpoczęło się 18 marca o godz. 15.00 i trwało ponad godzinę.

Fot. Anna Gargula

 

Liczba obrazów w kategorii: 37
Kategoria oglądana: 174x
2018: Nowi ministranci
18 marca, w piątą niedzielę Wielkiego Postu, grono ministrantów powiększyło się o dwóch kandydatów. Po odpowiednim okresie przygotowania pod okiem ks. opiekuna Michała Zalewskiego SJ ministranckie pelerynki otrzymali Paweł Kaczor i Szymon Surma. Publicznie, w obecności ks. Proboszcza, złożyli też swoje ślubowania. N owym ministrantom życzymy gorliwości i zapału do służenia!

Fot. Michał Sypek

 

Liczba obrazów w kategorii: 6
Kategoria oglądana: 142x
2018: Paschaliki, baranki, zające i pisanki
Od drugiej niedzieli Wielkiego Postu rozpoczęliśmy wielkanocną akcję charytatywną. Jak w całej Polsce, tak i u nas, rozprowadzane są wielkanocne baranki i świece-paschaliki ogólnopolskiej Caritas. Ponadto nasz parafialny Zespół Pracy Twórczej przygotował okazałe pisanki na patykach oraz piernikowe stroiki w postaci zajączków. Na Niedzielę Palmową szykowane są także parafialne palmy i babki. Ofiary składane przy tej okazji w całości przeznaczamy dla potrzebujących z naszej parafii. A gdyby się kto pytał co ma wspólnego taki zajączek z Wielkanocą, to tyle co… wielkanocna babka: można schrupać wiedząc, że się komuś pomogło. Bóg zapłać wszystkim, którzy tę akcję wspierają!

 

Liczba obrazów w kategorii: 28
Kategoria oglądana: 194x
2018: Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych”
1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, o godz. 9.00 odprawiona została Msza w ich intencji. Koncelebrowanej liturgii przewodniczył ks. prał. Stanisław Michalik, proboszcz parafii św. Heleny. Kazanie wygłosił o. Józef Krzemiński SJ. Przybyli przedstawiciele władz miasta z wiceprezydentem Wojciechem Piechem oraz kilkadziesiąt pocztów sztandarowych. Mimo mroźnej aury druga część uroczystości odbyła się pod tablicą upamiętniającą ks. Władysława Gurgacza przed jezuicką Bursą. Odśpiewano tam hymn państwowy, wygłoszono okolicznościowe przemówienia i złożono kwiaty.

 

Liczba obrazów w kategorii: 35
Kategoria oglądana: 126x
2018: Scherzo na Sumie
18 lutego, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, gościliśmy na południowej Mszy Chór Scherzo, prowadzony przez Andrzeja Citaka. Ubiegłoroczni zdobywcy dwóch Złotych Harf Eola na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu w tym roku byli tam jako laureaci. Część prezentowanego repertuaru mogliśmy wysłuchać w trakcie liturgii oraz po Mszy św.

 

Liczba obrazów w kategorii: 10
Kategoria oglądana: 91x
2018: Misterium Maryjne

Modlitwa słowem, śpiewem, ciszą – brzmiała w naszym Sanktuarium w Święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, gdy myśli biegną ku Matce Bożej Gromnicznej. Chór Veraicon, pod dyrekcją Izabeli Biskupskiej, zadbał o muzyczną oprawę Mszy wieczornej, a po niej przedstawił spektakl maryjny. Gustownie dobrane teksty skłaniały serca ku Matce, a ze słów tkały modlitwę.

Fot. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 8
Kategoria oglądana: 123x
2018: Nabożeństwo ekumeniczne
25 stycznia, w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, przedstawiciele naszej parafii uczestniczyli w nabożeństwie ekumenicznym. W tym roku gospodarzem była Parafia Ewangelico-Augsburska. Liturgii przewodniczył pastor Dariusz Chwastek, a homilię wygłosił ks. Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy spotkali się na wspólnej agapie.

Fot. Parafia Ewangelicko-Augsburska.

 

Liczba obrazów w kategorii: 14
Kategoria oglądana: 168x
2018: Kolędy Iskierek i Gospel
21 stycznia na mszach niedzielnych odbyło się podwójne kolędowanie. Najpierw, po Mszy dziecięcej, z dopracowanym repertuarem kolęd wystąpiła Schola Iskierki, dedykując śpiewanie zwłaszcza babciom i dziadkom, z okazji ich święta. Następnie, na Sumie i po niej, gromkim i radosnym kolędowaniem napełnił kościół Sądecki Chór Gospel, prowadzony przez Sylwię Tomaszewską-Siedlarz. Jedni i drudzy nagrodzeni zostali burzą oklasków za śpiewy płanące wprost z serca.

Fot. Michał Zalewski SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 20
Kategoria oglądana: 171x
2018: Kolędy Lachów
14 stycznia na Sumie gościliśmy Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lachy. Kolędowali Małemu Jezusowi tym bardziej radośnie, że w trakcie Mszy ochrzczony został Gabriel, syn pary z Zespołu. By nie było wątpliwości niemowlak też był ubrany po lachowsku smiley

Fot. Grzegorz Nowak

Zobacz i posłuchaj.

 

Liczba obrazów w kategorii: 10
Kategoria oglądana: 99x
2018: Opłatek Żywego Różańca
Modlitwa, opłatek i życzenia, posiłek, kolędy na ponad sto głosów, kukiełkowa szopka i tańce. Wszystko w ramach świątecznego spotkania Żywego Różańca. Rozpoczęliśmy 7 stycznia o 15.00 koronką, którą przy szopce poprowadził o. Wojciech Łokieć SJ. Kontynuowaliśmy w restauracji Platinum, gdzie nie brakło miejsca ani na spokojne złożenie sobie życzeń, ani na gromkie kolędowanie z Zespołem Terra. Kukiełkową szopkę z pasją zaprezentował pan Antoni Poręba. Natomiast szef Żywego Różańca, pan Józef Wiewióra, zadbał nie tylko by głodny nikt nie wyszedł, ale też by nie brakło tanecznych rytmów, z czego wiele osób chętnie skorzystało. Kolejny raz okazało się, że największa grupa w parafii chętna jest do różańca, ale i do tańca.
Fot. 1-33: Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 36
Kategoria oglądana: 1336x
2018: Chór Veraicon
7 stycznia na sumie gościliśmy Chór Veraicon z Bazyliki św. Małgorzaty. Zespół kierowany przez Izabelę Biskupską pięknie kolędował także po Mszy św.

 

Liczba obrazów w kategorii: 12
Kategoria oglądana: 174x
2018: Jasełka przedszkolaków
Józef i Maryja, aniołowie, pastuszkowie, Trzej Królowie, a nawet dokazujący diabeł pojawili się w Jasełkach wystawionych 7 stycznia, po Mszy o godz. 10.30. Dzieci z jezuickiego przedszkola Carissimus, wraz z wychowawczyniami, przygotowała siostra katechetka Krystyna Szewczyk. Maluchy z przejęciem odgrywały role, zbierając przy tym zasłużone brawa.

 

Liczba obrazów w kategorii: 28
Kategoria oglądana: 182x
2018: Opłatek wolontariuszy Caritas
Po pracowitym przygotowaniu do Świąt był czas także na życzenia i świętowanie. Wolontariusze Caritas spotkali się 6 stycznia. Był czas na modlitwę, łamanie się opłatkiem, a nawet… pizzą. Wszystko w duchu radości. O. Proboszcz dziękował za ofiarne zebranie 3200 kg żywności, przygotowanie i rozprowadzenie ponad 80 paczek dla potrzebujących rodzin. Także za równoległe wykonanie naszych własnych stroików, aniołów, wieńców i pierników z których wraz ze świecami, pozyskano ł kwotę 12 346 zł 68 groszy (w tym 4 400 zł na Caritas ogólnopolską). Tu można zobaczyć nieco zdjęć z akcji żywnościowej i Opłatka.

 

Liczba obrazów w kategorii: 15
Kategoria oglądana: 184x
2018: Kolędowanie UDTW
Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Wieku pierwsze zajęcia w Nowym Roku rozpoczął 9 stycznia od przyjrzenia się szopce w kościele, z jej ruchomymi elementami. Następnie była modlitwa, a po przejściu do jezuickiej biblioteki, wspólne nakrywanie stołu. Grupa zadbała, by było co na nim położyć: od stroików, po smakowite potrawy. Były życzenia z przełamaniem sią opłatkiem, a po nich posiłek i długie kolędowanie, animowane przez gości wieczoru Annę i Pawła Moszyckich.  Przy okazji wybrzmiało gromkie „Sto lat” dla pana Jerzego Dulaka, który w tym dniu obchodził urodziny.
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 29
Kategoria oglądana: 327x
2017: Święty Mikołaj
10 grudnia po Mszy dziecięcej najmłodszym wcale się do domu nie spieszyło. Oczekiwanym gościem był św. Mikołaj, który najpierw w rozmowie z dziećmi się przedstawił, a potem rozdawał łakocie. Oddzielnie postanowił spotkać się z Ministrantami i Iskierkami. Okazało się, że dla tych, którzy służą przy ołtarzu i ubogacają liturgie śpiewem miał przygotowane okazalsze prezenty. Miny obdarowanych jednoznacznie potwierdzały, że warto być Ministrantem i Iskierką :)

Fot. Kacper Durlak

 

Liczba obrazów w kategorii: 29
Kategoria oglądana: 323x
2017: Anielskie Święta
Szykuje się nam iście anielskie Boże Narodzenie. Wszystko za sprawą Zespołu Pracy Twórczej, który w listopadowe wieczory sprowadzał na ziemię całe chóry anielskie, by w każdym domu parafii wieńczyły tegoroczne choinki. Uśmiechnięte, zdziwione, zaspane, a nawet zawstydzone – wszystkie jednak gotowe na choinkach przysiąść, bo wiedzą, że w ten sposób wspierają świąteczną akcję pomocy parafialnej Caritas. Kto tylko zechce zaprosić do domu takiego anioła, może to zrobić po niedzielnych Mszach świętych. Anioły zapowiadają, że nie będą grymasić i pójdą do tych, którzy pierwsi zaproszą. Jakby tego było mało, to przygotowane mamy również parafialne zestawy łakoci z piernika, a nawet nieco świątecznych stroików na stoły i drzwi. Oczywiście są również świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Bóg zapłać wszystkim, którzy szykując Święta zechcą pamiętać o potrzebujących!
 
Fot. Ula Fecko (te ładniejsze) + fotograf dyżurny

 

Liczba obrazów w kategorii: 38
Kategoria oglądana: 577x
2017: UDTW na Kazimierzu
20 listopada, mimo chłodnego dnia, Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Wieku wybrał się na krakowski Kazimierz. Po tamtejszych cmentarzach żydowskich i synagogach nadzwyczaj ciekawie oprowadziła nas  s. Halina Mol, służebniczka. Odwiedziliśmy także Centrum Kultury Żydowskiej, którego gościnne podwoje zaprezentował nam dyrektor Joachim Russek. Mogliśmy tam m.in. obejrzeć filmową etiudę Janusza Morgensterna „Ambulans”. Nie brakło czasu na chwilę oddechu, a nawet spacer na Rynek.

 

Liczba obrazów w kategorii: 42
Kategoria oglądana: 343x
2017: Kantaty Jana Sebastiana Bacha
16 listopada w Sanktuarium zabrzmiały kantaty Jana Sebastiana Bacha. Był to koncert wieńczący XXIII Sądecki Festiwal Muzyczny IUBILAEI CANTUS, organizowany przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół oraz Samorząd Województwa Małopolskiego. Staranne wykonanie trzech utworów, oznaczonych numerami BWV 133, BWV 123 oraz BWV 65 zaprezentował międzynarodowy zespół Baroque Collegium 1685: Orkiestra Barokowa Musica Florea Praha & Szczawnicki Chór Kameralny. Gościnnie wystąpili soliści: Ewa Leszczyńska – sopran, Helena Poczykowska – alt, Davide Fior – tenor, Jiri Miroslav Prochazka – bas. Całość poprowadziła dyrygent Agnieszka Żarska.

Bonusem wieczoru, dodanym do programu, było wprowadzenie oraz komentarz przed każdą z kantat. Przedstawił go ks. dr Krzysztof Wałczyk SJ z Instytutu Kulturoznawstwa  Akademii Ignatianum, duszpasterz Wspólnoty Niemieckojęzycznej przy kościele św. Barbary w Krakowie. Słuchacze otrzymali libretta z niemieckim i polskim tekstem wykonywanych utworów.

Foto: Michał Zalewski SJ

 

 

Liczba obrazów w kategorii: 26
Kategoria oglądana: 392x
2017: Żywy Różaniec u bł. Karoliny
14 października Żywy Różaniec odwiedził sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. W tamtejszej świątyni sprawowana była Msza św., a ścieżkami pobliskiego lasu męczeństwa błogosławionej prowadziła Droga Krzyżowa. Nie zabrakło też czasu na wspólny posiłek. Grupę poprowadził o. Wojciech Łokieć SJ.

Fot. Małgorzata Skwarło

 

Liczba obrazów w kategorii: 56
Kategoria oglądana: 1065x
2017: Żywy Różaniec w Medjugorie i Chorwacji
W dniach 28.09 -04.10. br. Wspólnota Żywego Różańca zorganizowała 7-dniowy wyjazd do Medjugorie, Chorwacji (m.in. Split) i Budapesztu. Grupie towarzyszył o. Wojciech Łokieć SJ.
Fot. Małgorzata Skwarło
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 99
Kategoria oglądana: 1472x
2017: Procesja różańcowa
1 października przy pomniku św. Jana Pawła II na Rynku, rozpoczęła się wieczorem procesja różańcowa. Przeszła ona następnie ulicami Nowego Sącza, nawiedzając Bazylikę św. Małgorzaty i inne kościoły. Tradycyjnie druga stacja miała miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.

Foto: Janina Polakiewicz
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 44
Kategoria oglądana: 264x
2017: Przetakówka w Tyliczu
W sobotę, 2 września, Zarząd Osiedla Przetakówka pod przewodnictwem Stanisława Słabego zorganizował wyjazd integracyjny dla naszych seniorów połączony z pielgrzymką do Tylicza i okolicznych cerkwi w Beskidach oraz do pszczelej pasieki w Kamiannej. Duchową opiekę nad pielgrzymką sprawował oraz Mszę św. w Muszynce celebrował o. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ.

Fot. Józef Kaczmarczyk

 

Liczba obrazów w kategorii: 23
Kategoria oglądana: 449x
2017: Oratorium
3 września po Mszy wieczornej w naszym sanktuarium wybrzmiało Oratorium "Mesjasz" Jerzego Fryderyka Haendla. Wykonało je międzynarodowe Baroque Collegium 1685, czyli Szczawnicki Chór Kameralny oraz Orkiestra Barokowa Musica Florea Praha. Solistami byli Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran oraz Zoltan Megyesi – tenor, a dyrygowała Agnieszka Żarska. Koncert zorganizowało stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny oraz Małopolskie Centrum Kultury "Sokół” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Miasta i Gminy Szczawnica, we współpracy m.in. z naszą parafią.

Fot. Ks. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 27
Kategoria oglądana: 383x
2017: Odpust Pani Sądeckiej
W dniach 23-27 sierpnia obchodziliśmy główne uroczystości Sanktuarium: doroczny Odpust ku czci Matki Bożej Pocieszenia. Nauki na czterech mszach dziennie głosił ks. Józef Klemenz SJ, rekolekcjonista z Wrocławia. Głównej Sumie przewodniczył o. Jerzy Kraj OFM, wikariusz patriarchalny dla Cypru. Tradycyjnie jako pierwsi przybyli pielgrzymi za parafii św. Małgorzaty ze swym proboszczem, ks. Jerzym Jurkiewiczem. W kolejnych dniach liturgiom przewodniczyli m.in. księża proboszczowie Jan Siedlarz z parafii św. Kazimierza, Henryk Madziar z Nawojowej, Stanisław Michalak z parafii św. Heleny i ks. Marian Szeptak TChr z Keysborough w Australii. Konclebrowali m.in. księża proboszczowie Józef Wałaszek z Podegrodzia, Andrzej Dźwigaj z Siennej, Henryk Osora z Librantowej, Zbigniew Kożuch ze Świniarska. Od strony muzycznej towarzyszyli nam organista Bolesław Świderski z p. Celiną, Schola Iskierki, Zespół Terra, Orkiestra z Męciny, Chór Echo 2 oraz Chór Scherzo.

Foto: Janina Polakiewicz
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 106
Kategoria oglądana: 636x
2017: Wakacyjny wyjazd Caritas
19 sierpnia br. parafialna Caritas zorganizowała udany, wakacyjny wyjazd do Chochołowa i Niedzicy.  Nad sprawnym przebiegiem całości czuwał p. Kazimierz Banaszek. W grupie było 33 osoby, w tym 18 nieletnich.
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 17
Kategoria oglądana: 270x
2017: Ministranci w górach
Na początku sierpnia nasi ministranci wyjechali wraz ks. Michałem na tygodniowe wakacje w Zakopanem. Oprócz wypraw w góry zaliczyli sporo miejscowych atrakcji – wjazd kolejką na Gubałówkę i Wielką Krokiew, wspinaczki w parkach linowych, zjeżdżalnię grawitacyjną oraz aquapark. Odwiedzili też sanktuarium na Krzeptówkach oraz Muzeum Tatrzańskie.

 

Liczba obrazów w kategorii: 11
Kategoria oglądana: 423x
2017: Wakacje ISKIEREK
W dniach 3 – 8 lipca odbył się zorganizowany przez naszą parafię wakacyjny wyjazd zespołu wokalnego ISKIERKI. Ośrodek Wypoczynkowy „Filarówka” w Piwnicznej był miejscem zakwaterowania, a w tamtejszej stołówce zabezpieczone było pełne wyżywienie. Iskierki były na trzech całodniowych wycieczkach autokarowych:
1. 4.07 - Nidzica – rejs gondolami dookoła Jeziora Czorsztyńskiego
2. 6.07 - Zakopane – wyjazd kolejką na Gubałówkę
3. 7.07 - Muszyna – zwiedzanie Ogrodów Biblijnych i Ogrodów Sensorycznych.
Pozostały czas był wypełniony takimi zajęciami jak piesze wycieczki, gry i zabawy sportowe, basen, dyskoteka. Na koniec wszyscy otrzymali upominki, a osoby, które sobie zasłużyły – nagrody. ​Dziewczynkom towarzyszył niezawodny pan Bogusław Janisz, a jednym z opiekunów był ks. Jakub Śpiewak SJ.
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 27
Kategoria oglądana: 381x
2017: Koncert Pod Sztandarem Jezusa
Zwieńczeniem uroczystości ku czci Serca Bożego był koncert uwielbieniowy na Rynku, który zorganizowany został 25 czerwca wspólnie z Parafią Kolejową. Rapowane świadectwa złożyli Wyrwani z niewoli, czyli Jacek Heres Zajkowski i Piotr Zalewski. Następnie wystąpiła Gabi Gąsior z zespołem Holy Noiz. Aura dopisała, także ta, która w trakcie koncertu rodziła się w ludzkich sercach.

Fot. własne (jp).

 

Liczba obrazów w kategorii: 63
Kategoria oglądana: 332x
2017: Festyn Parafialny
18 czerwca świętowaliśmy XIX już Parafialny Festyn Rodzinny. Na scenie pojawili  się Bogdan Rachwał, Małe Lachy, Iskierki, zespół Wzgórze Syjon z Czchowa, Brio Band z Witowic i Kapela Kruca Banda. Całość Prowadził Jakub Bulzak. Natomiast wśród kulinarnych smakołyków można było kosztować barszczu, bigosu, pierogów, kiełbasek i kaszanki z grilla, wyrobów z dzika, a także frytek, popkornu, lodów i ciast (oprócz ofiarowanych przez zaprzyjaźnione cukiernie Róże Różańcowe upiekły aż 37 placków!). Sporym zainteresowaniem cieszyła się strzelnica i biegi z Rysiem Berdysiem. Nie zawiedli też motocykliści i ambulans pogotowia ratunkowego. Było sporo fantów loteryjnych z rowerem górskim ufundowanym przez radnego Grzegorza Fecko. Zabawa, przy udanej pogodzie, rzeczywiście była na 102. Nic się nie zmarnowało, a pod odliczeniu kosztów na dofinansowanie letnich wyjazdów dzieci pozyskaliśmy 15755, 63 grosze oraz 2 euro i 55 centów. Bóg zapłać wszystkim sponsorom i uczestnikom!
Fot. Własne (jp)

 

Liczba obrazów w kategorii: 134
Kategoria oglądana: 620x
2017: Boże Ciało
15 czerwca obchodziliśmy uroczystość ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Tradycyjnie Msza sprawowana była w Bazylice św. Małgorzaty. Następnie wierni czterech parafii (św. Małgorzaty, św. Kazimierza, św. Jana Pawła II i naszej) przeszli w Procesji Eucharystycznej wokół Rynku. Staraniem naszej parafii przygotowany został pierwszy ołtarz (z hasłem „Przyjdźcie do Mnie wszyscy”).
Fot. Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 82
Kategoria oglądana: 316x
2017: Serce Boże
25 czerwca obchodziliśmy centralne sądeckie uroczystości ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mszy na placu kościelnym o godz. 16.00 przewodniczył i homilię wygłosił ks. Dariusz Piórkowski SJ, dyrektor Wydawnictwa WAM. Procesję na Rynek oraz modlitwy pod Ratuszem poprowadził i ks. prał. Jerzy Jurkiewicz, dziekan Dekanatu Nowy Sącz Centrum.
Fot. Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 114
Kategoria oglądana: 409x
2017: XXI Koncert w Wirydarzu

11 czerwca odbył się XXI Koncert w Wirydarzu z cyklu “Sądeckie talenty”. W 725-lecie Nowego Sącza zorganizowała go Fundacja im. Dra Jerzego Masiora we współpracy ze Wspólnotą Jezuitów i Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Wystąpili Anna Kożuch, Klara Polańska, Appassionado Trio oraz big band Bassara Jazz Collective. Koncertowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych Konrada Kozłowskiego i Szymona Kozłowskiego.

Fot. Mikołaj Kaczmarczyk

 

Liczba obrazów w kategorii: 92
Kategoria oglądana: 463x
2017: Dyplomy UDTW
Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Wieku zakończył ósmy semestr zajęć. Lectio brevis, czyli ostatni, krótszy wykład, o optymizmie i nadziei, wygłosił ks. dr Jacek Prusak SJ, prorektor Akademii Ignatianum. On też wręczył dyplomy czterem studentom, którzy po trzech latach zajęć napisali prace. Uroczystość zakończyło wspólne grillowanie w jezuickim Wirydarzu.

 

Liczba obrazów w kategorii: 33
Kategoria oglądana: 384x
2017: UDTW w Szczyrzycu i Jodłowniku
2017: UDTW w Szczyrzycu i Jodłowniku
3 czerwca grupa z  Uniwersytetu Drugiego i Trzeciego Wieku odwiedziła Szczyrzyc. Była okazja spokojnie zwiedzić tamtejsze muzeum i świątynię, pomodlić się przed Matką Bożą, podejść lasem do pustelni przy diablim kamieniu, a nawet spróbować lokalnie warzonego piwa. W drodze powrotnej zwiedziliśmy także zabytkowy kościół w Jodłowniku.
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 38
Kategoria oglądana: 267x
2017: Żywy Różaniec na Jasnej Górze
3 czerwca ponad 50-osobowa grupa z Róż Różańcowych z naszej parafii wzięła udział w V Ogólnopolskiej Pielgrzymce Żywego Różańca na Jasną Górę. Towarzyszył im opiekun, o. Wojciech Łokieć SJ. Pielgrzymi odprawili na wałach sanktuarium Drogę Krzyżową i uczestniczyli w głównej liturgii.

Foto: Małgorzata Skwarło

 

Liczba obrazów w kategorii: 30
Kategoria oglądana: 458x
2017: Czuwanie Pięćdziesiątnicy
Parafialny odpust poprzedziła w tym roku modlitewna Wigilia Czuwania. Rozpoczęła się ona 3 czerwca o 19.30. O północy Eucharystię koncelebrowali o. wikariusz Krzysztof Pietruszkiewicz SJ i o. Mirosław Jajko SJ z parafii kolejowej. Całość zakończyła się ok. 01.30. Cieszy fakt, że nie brakło chętnych na nocną modlitwę i korzystanie ze spowiedzi.

 

Liczba obrazów w kategorii: 9
Kategoria oglądana: 257x
2017: Pierwsza Komunia
Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej przeżywaliśmy 21 maja na Mszy o 10.30. Pana Jezusa po raz pierwszy przyjęło dziewięcioro dzieci. Przygotowanie do sakramentu prowadził o. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ.

Foto: Janusz Brzóska

 

Liczba obrazów w kategorii: 238
Kategoria oglądana: 369x
2017: Dni Krzyżowe na Roszkowicach
21 maja, w ramach Dni Krzyżowych, modliliśmy się o urodzaje. Procesja wyruszyła spod drugiego krzyża na Roszkowicach do kapliczki, przy której ustawiono polowy ołtarz. Tam ks. Józef Polak SJ odprawił Eucharystię za pracujących na roli i o szczęśliwe plony.
Fot. Paulina i Urszula Fecko

 

Liczba obrazów w kategorii: 35
Kategoria oglądana: 334x
2017: Koncert w stulecie Fatimy
Setną rocznicę objawień fatimskich uczciliśmy koncertem. 13 maja gościem sanktuarium był Maciej Wróblewski. Po Mszy wieczornej najpierw zwięźle przypomniane zostało każde z objawień Matki Bożej, po czym gromko, a capella, zabrzmiała Bogurodzica. Artysta wykonał utwory religijne i patriotyczne znane także z anteny Radia Maryja. Wiele z nich publiczność podejmowała, włączając się do wspólnego śpiewu z podziwem dla muzycznego kunsztu znanego barda i pieśniarza.

Fot. Michał Zalewski SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 13
Kategoria oglądana: 252x
2017: Pielgrzymka na 100-lecie Fatimy
W dniach 19 kwietnia - 2 maja Żywy Różaniec zorganizował pielgrzymkę do Fatimy. Prawie 50 osób spędziło na pątniczym szlaku dwa tygodnie. Przejechali ponad 8 tys. kilometrów odwiedzaJąc wiele miejsc kultu. Wróci ubogaceni i radośni. Zobacz program pielgrzymki.


 

Liczba obrazów w kategorii: 212
Kategoria oglądana: 985x
2017: Patriotyczne śpiewanie
Papieskie pozdrowienie skierowane do Polaków 3 maja br. z prośbą o brawa dla Królowej Polski wybrzmiało tego samego dnia wieczorem na naszym placu kościelnym. Także w tym roku w Święto Narodowe spotkaliśmy się na patriotycznym śpiewaniu. O piękną oprawę zadbał Zespół Regionalny SĄDECZANIE z aktorami Teatru Robotniczego w Nowym Sączu. Oprócz śpiewów dziarsko i z wdziękiem odtańczyli oni poloneza. Całość zwieńczyła zachęta papieża Franciszka z porannej katechezy w Watykanie:
„Z miłością i z uwagą słuchajcie wskazań waszej Królowej, do której zwracacie się słowami: «Tyś wielką chlubą naszego narodu». W waszych codziennych wyborach podążajcie drogą porozumienia i wzajemnej życzliwości. Podejmujcie ważne decyzje poszukując prawdy, wspólnego dobra i pokoju. Bądźcie otwarci i wrażliwi na potrzeby braci. Z serca błogosławię Waszej Ojczyźnie, wam tu obecnym, waszym rodakom w Polsce i w świecie. Niech żyje Polska!”.

fot. Michał Zalewski SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 15
Kategoria oglądana: 328x
2017: Wigilia Paschalna i Rezurekcja
Rozpoczęliśmy po zmroku. Liturgia światła rozproszyła ciemność. Liturgia Słowa w pełni przypomniała wielkie dzieła Boże. Bez pośpiechu, za to starannie przygotowana i urozmaicona linią melodyczną przez Scholę i Chór Veraicon. Po niej dynamiczna Liturgia chrzcielna i korona całości: Eucharystia. Radość nie mieściła się w kościele, więc przy biciu dzwonów wyszliśmy na ulice w procesji rezurekcyjnej. Po błogosławieństwie wybrzmiało solenne Allleluja G. F. Haendla z oratorium „Mesjasz”.

Fot. Adam Śliwa, Piotr Mika

 

Liczba obrazów w kategorii: 71
Kategoria oglądana: 722x
2017: Święcenie pokarmów
 Wielka Sobota: od 8.30 do 16.00 święcimy pokarmy na stół wielkanocny. Rodzice przychodzą z dziećmi niezwykle ciekawymi rzadkiej ceremonii, zwłaszcza gdy mają i swoje koszyczki. Wiele osób zagląda do kościoła na chwilę modlitwy przy Grobie Pańskim. Od 6.00 do 14.00 jest też możliwość spowiedzi i to w sześciu konfesjonałach równocześnie.
Fot. Dominik Sroka SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 16
Kategoria oglądana: 362x
2017: Grób Pański
Jakie piękno można znaleźć w grobie? Szara skała, w której jest wykuty, zdaje się przytłaczać, krzyczeć, że to koniec, że nie ma odwrotu. Ten grób jest owocem krzyża: najstraszniejszej kary dla sprzeciwiających się ustanowionemu porządkowi. Więc jakim prawem pod skałą ziarna już wschodzą i źdźbłem się zielenią? Jakim prawem już tu kwitną kwiaty? Odpowiedzi trzeba szukać wyżej. Trzeba oderwać wzrok od złożonego w grobie ciała. Oto nad nim skała się rozjaśnia. Nad nim w jasnym świetle jawi się monstrancja, a w niej Hostia, tak przysłonięta welonem, że światłem wydaje się już zmartwychwstawać: to już się zaczyna! Kto w życiu wpadł w grób swoich nadziei i marzeń, grób braku perspektyw i desperacji, wystarczy, by wzrok dźwignął do góry, ku Światłu. Tu właśnie, dla każdego, jest początek zmartwychwstania.
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 15
Kategoria oglądana: 508x
2017: Ciemnica
Boczne drzwi wejściowe kościoła stały się po Mszy Wieczerzy Pańskiej kaplicą adoracji. Tiulowa zasłona przybrała kształt obrazu Ecce Homo św. Brata Alberta. Bogactwo treści: Chrystus jest bramą. Bramą jest Jego cierpienie podjęte z miłości. Poprzez tę zasłonę dyskretnie widać Tabernakulum, którego nakrycie niemal pokrywa się z szatą Jezusa na obrazie. „Tak, Ja tu jestem. Choć na co dzień widzisz tylko Tabernakulum, Ja jestem.” Do kościoła wchodzimy przez bramę, ale… Kościół to przecież wspólnota. Nie sposób wierzyć w pojedynkę, tak sterylnie, bez kontaktu z innymi. I tu przemawia autor obrazu, Brat Albert, w roku mu poświęconym. On ten wizerunek tworzył do końca życia. A Chrystusa poranionego widział… w ludziach potrzebujących pomocy. Takiemu Chrystusowi służył, takiemu pomagał. Kaplica adoracji pobudza wyobraźnię i wrażliwość: „Chcesz Mnie adorować? Rób to tam, gdzie jestem. A jestem wszędzie, gdzie możesz pomóc – tam na ciebie czekam”.
Wewnętrzne skrzydła drzwi są szeroko otwarte. W sercu, które pozostaje otwarte, staje Chrystus.

 

Liczba obrazów w kategorii: 10
Kategoria oglądana: 311x
2017: Paczki wielkanocne
Zbiórkę żywności, w ramach akcji wielkopostnej, ofiarnie koordynowała pani Dorota Kaczmarczyk. Łącznie zebranych zostało ponad 1600 kg produktów żywnościowych na kwotę 11 000 zł. Ponadto na konto Caritas, na pomocy biednym, wpłynęło 3 550 zł. Dzięki hojności ofiarodawców mogliśmy wydać potrzebującym rodzinom 74 duże paczki świąteczne i kilka mniejszych. Serdeczne Bóg zapłać młodzieży szkolnej, która pomagała zbierać produkty, Bóg zapłać wszystkim, którzy je przekazali, zarówno firmom, jak i osobom indywidualnym, Bóg zapłać wolontariuszom Caritas, bez których tej akcji by nie było!


 

Liczba obrazów w kategorii: 5
Kategoria oglądana: 254x
2017: Adoracja pasyjna
W czwartek 6 kwietnia wspólnota Magis Plus z Parafii Kolejowej przeprowadziła muzyczną adoracje pasyjną "Na planie Krzyża”. W kościele panował mrok. Oświetlona była Monstrancja na ołtarzu. Resztę przestrzeni wypełniły słowa i muzyka, pomocne w otwarciu serca na obecność Pana.
 
Fot. Michał Zalewski SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 8
Kategoria oglądana: 265x
2017: Droga Krzyżowa na Chruślicach
Tradycyjnie w 5. Niedzielę Wielkiego Postu, która w tym roku przypadła 2 kwietnia, Apostolstwo Modlitwy zaprosiło na polową Drogę Krzyżową. Odbyła się ona na ul. Chruślickiej. O godz. 15.00 odmówiliśmy tam Koronkę do Miłosierdzia Bożego, po czym ruszyliśmy pod górę. W obecności opiekuna grupy Apostolstwa Modlitwy, o. Józefa Krzemińskiego SJ, nabożeństwu przewodniczył o. Proboszcz. Rozważania czytali uczestnicy, którzy zmieniali się także przy niesieniu krzyża i lampionów. Pomiędzy stacjami rozbrzmiewały pieśni pasyjne. W piękne, wiosenne popołudnie frekwencja była nad wyraz okazała.

Fot. O. Józef Krzemiński SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 48
Kategoria oglądana: 456x
2017: Nowi ministranci
 19 marca o. Proboszcz dopuścił do posługi ministranta pięciu kandydatów. Uroczystość odbyła się na Sumie o godz.12.00. Po kazaniu chłopcom uroczyście nałożono pelerynki, po czym każdy oddzielnie złożył swoje ministranckie ślubowanie. Nowi ministranci to Adam Baran, Olaf Elster, Bartosz Mółka, Krzysztof Ruchała i Maciej Tabak. Na wspólnym zdjęciu stoją razem z o. Józefem Polakiem SJ i opiekunem ministrantów, seminarzystą Michałem Zalewskim SJ, który ich do tej posługi przygotował.

Fot. Now. Sebastian Parczewski SJ

 

 

Liczba obrazów w kategorii: 19
Kategoria oglądana: 305x
2017: Stroiki i pisanki
Paschaliki, baranki, stroiki i pisanki wpisują się w paletę wielkopostnych propozycji wsparcia potrzebujących. O pierwsze dwie tradycyjnie zadbała ogólnopolska Caritas. Kolejne to inwencja pań z naszego parafialnego Zespołu Pracy Twórczej. Tak się postarały, że rękodzieła już są gotowe do rozprowadzania. Co więcej, w kuluarach tu i ówdzie słychać głosy, że nie jest to ich ostatnie słowo przed Wielkanocą. Bóg zapłać wszystkim, którzy doceniając ten zapał poprą dobrą sprawę!

 

Liczba obrazów w kategorii: 45
Kategoria oglądana: 418x
2017: Pastuszkowie z Fatimy
6 marca gościliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Pastuszkowie z Fatimy”. Mszę św. poprzedzającą uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród sprawował o godz. 11.00 ks. Andrzej Mulka, dyrektor Wydawnictwa Promyczek Dobra. Koncelebrowali ks. Paweł Kochaniewicz i ks. Jarosław Chabrowski. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Katolickiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Nowym Sączu wraz z przedstawicielami zespołu Promyczki Dobra.


 

 

Liczba obrazów w kategorii: 10
Kategoria oglądana: 344x
2017: Matka Trzykroć Przedziwna
Apostolat Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej świętował dwudziestolecie pielgrzymowania w Nowym Sączu. Trzydniowe uroczystości rozpoczęła Droga Krzyżowa w naszym kościele, odprawiona 3 marca, o 15.30, a zwieńczyła Msza niedzielna 5 marca. O godz. 9.00 przewodniczył jej o. Józef Krzemiński SJ, a koncelebrowali ojcowie Wiesław Krupiński SJ i Wojciech Łokieć SJ. Gościem była s. Maria Damiana Czogała z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi w Świdrze k/Otwocka, odpowiedzialna za Apostolat MB Pielgrzymującej w południowo-zachodniej Polsce. Rodziny przyjmujące Matkę Bożą w swoich domach zadbały o staranne przygotowanie liturgii. Dziękowano za 20-lecie peregrynacji obrazu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Nowym Sączu i okolicach, która rozpoczęła się od naszego Sanktuarium.

Fot. Janina Polakiewicz
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 26
Kategoria oglądana: 492x
2017: Ekumeniczna Liturgia Słowa
W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 21 stycznia odbyło się w naszym kościele nabożeństwo ekumeniczne. Miało formę popołudniowej Liturgii Słowa. W centrum refleksji było Pojednanie, inspirowane zdaniem św. Pawła z 2 Listu do Koryntian: „Miłość Chrystusa przynagla nas”. Wykorzystano materiały przygotowane przez chrześcijan z Niemiec.

Kontekstem ekumenicznej modlitwy było przypadające w tym roku 500-lecie Reformacji. Jej celem była odnowa; skutkiem ubocznym – rozłam w Kościele. Dlatego pierwsza część miała charakter pokutny: publicznie wyznano 12 grzechów, które niczym kamienie złożyły się na mur oddzielający od Boga i od siebie nawzajem. Towarzyszyła im modlitwa „Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. 

Kolejną część stanowiła Liturgia Słowa. Wysłuchano czytań o Locie, którego Pan uratował z Sodomy zakazując oglądania się za siebie oraz fragment z Listu do Filipian, w którym Paweł wyznaje, że zapominając o tym co za nim, zmierza do tego, co przed nim. Stary i Nowy Testament spoiła modlitwa Psalmu 77: Odnów nas Boże i daj nam zbawienie. Z kolei fragment z ewangelii Łukasza mówił o trzech naśladowcach Jezusa, którym przykazywał On, by w powołaniu nie odrywali ręki od pługa, gdyż tacy ludzie nie nadają się do Królestwa. Nawiązując do tych czytań, w roku 500. rocznicy Reformacji, kazanie wygłosił ks. Dariusz Chwastek.  Luteranin w jezuickim kościele zachęcał nie tyle do roztrząsania przeszłości, ile do patrzenia w przyszłość. Przypomniał fragment popularnej piosenki Maryli Rodowicz „Ale to już było, i nie wróci więcej”– Gdybyśmy się koncentrowali tylko na przeszłości bylibyśmy największymi wrogami, a patrząc na Jezusa jesteśmy serdecznymi przyjaciółmi - zauważył.

Liturgii przewodniczył ks. prał. Jerzy Jurkiewicz, dziekan dekanatu Nowy Sącz Centrum. W gronie pasterzy-gości, którzy uczestniczyli w nabożeństwie, oprócz kaznodziei, ks. Dariusza Chwastka, proboszcza luterańskiej parafii Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu (Kościół Ewangelicko-Augsburski), byli: ks. mitrat Jan Pipka – proboszcz parafii greckokatolickiej św. Piotra i Pawła w Krynicy-Zdroju i pastor Tomasz Skórnóg z Kościoła Zielonoświątkowego w Nowym Sączu. Kościół rzymskokatolicki reprezentowali ks. Bogusław Skotarek, dziekan dekanatu Krynica, proboszcz tamtejszej par. Wniebowzięcia NMP; ks. Radosław Robak SJ, dyrektor Jezuickiego Centrum Edukacji w Nowym Sączu oraz gospodarze, księża Józef Polak SJ i Krzysztof Pietruszkiewicz SJ – proboszcz i wikariusz naszej parafii. Duchowo łączył się z nami przebywający czasowo we Wrocławiu ks. Adam Kleszczyński, pastor Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Piwnicznej-Zdroju, o którego zdrowie również się modlono.

Po kazaniu rozebrano wzniesiony mur, tworząc z niego krzyż. Przyszedł czas na znak pokoju i chrzcielne wyznanie wiary. Kolejno nastąpiła modlitwa wstawiennicza o jedność, prawdę, pokój i zgodę oraz miłość, zwieńczona zapaleniem świec i Modlitwą Pańską. Przed błogosławieństwem prezbiterzy przekazali świece wiernym. Całość zakończyła wspólna agapa w Domu Zakonnym jezuitów.

Nawiązując do przytoczonych w kazaniu pastora Dariusza słów „Ale to już było i nie wróci więcej” proboszcz przypomniał ich następny wers: „I choć tyle się zdarzyło, to do przodu wciąż wyrywa głupie serce”. Dziękując za wspólną modlitwę życzył dalszego zapału do kroczenia drogą ku jedności, drogą z Jezusem.

AMDG
fot. Michał Zalewski SJ

Zobacz relację w Gościu Niedzielnym

 

Liczba obrazów w kategorii: 31
Kategoria oglądana: 612x
2017: Opłatek Żywego Różańca
Nowy element z tancerzami w szopce najwyraźniej okazał się inspiracyjny dla grup Żywego Różańca. Doroczne spotkanie opłatkowe 8 stycznia rozpoczęło się właśnie  przy szopce, gdzie modlitwę prowadził o. Wojciech Łokieć SJ. Uczestnicy rozpoczęli pobożnie, po czym udali się wprost do restauracji „Platinum”. Był smaczny posiłek, były kolędy, były nawet dwie grupy kolędników. Jedna przedstawiła kostiumowe jasełka, zakończone sądem nad Herodem, ku uciesze diabła rogatego. Ten ostatni tak się rozbrykał, że sam proboszcz zaczął bronić parafianek przed jego harcami, w obawie, by zbyt łatwo mu nie ulegały. Druga grupa kolędników porwała zebranych do gromkiego śpiewu kolęd, a jak się okazało, także i do tańca. Miejsca tam pod dostatkiem, nawet na polki galopki, a kto tylko mógł kondycją i fantazją się wykazywał. Tej ostatniej nie brakło, co też i nie dziwi, skoro tancerzy mamy nawet… w parafialnej szopce.

 

Liczba obrazów w kategorii: 32
Kategoria oglądana: 751x
2017: Jan Wojdak z kolędami
„Zostań z nami kolędo” – to program, który 15 stycznia po Mszy wieczornej przedstawili Jan Wojdak i Martyna Kaleta. Założyciel Waweli znany jest także z promowania młodych talentów. W ich gronie znalazła się nasza parafianka, Martyna Kaleta. W wieku 15 lat Martyna ma już parę wygranych konkursów, także za granicą (Włochy, Gruzja). W trakcie ponad godzinnego koncertu w swoim kościele zaśpiewała kilka kolęd solo, kilka w duecie z Janem Wojdakiem. Artysta bez problemu sprawił, że ludzie śpiewali wraz z nimi. Obiecał nawet, że wróci za rok i to... z nową pastorałką.
 
Fot. Michał Zalewski SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 16
Kategoria oglądana: 437x
2017: Opłatek Kresowy
Z udziałem wiceprezydenta Wojciecha Piecha i przewodniczącej Rady Miasta Bożeny Jawor odbyło się opłatkowo-noworoczne spotkanie Kresowiaków. Nabożeństwo przy Żłóbku poprowadził kapelan, o. Wojciech Łokieć SJ. Następnie zgromadzeni przeszli do jezuickiej biblioteki na dalsze świętowanie. Złotą Odznaką „Zasłużony dla Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich” odznaczona została Ewa Pancerz, wiceprezes spółki NOVA. Prezes Towarzystwa Bolesław Biłowus podziękował jej za wieloletnią życzliwość i wsparcie. Następnie bez pośpiechu łamano się opłatkiem. Nie brakło też smacznego posiłku.
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 13
Kategoria oglądana: 341x
 
Powered by Phoca Gallery