2018: Anielski orszak Caritas
Zachęcamy do wspierania świątecznej akcji Caritas. Od pierwszej niedzieli Adwentu na placu kościelnym  rozprowadzane są niepowtarzalne stroiki świąteczne: anioły, wieńce, bombki i szopki z piernika przygotowane przez nasz Zespół Pracy Twórczej. Mamy także świece ogólnopolskiej Caritas. Dochód wspiera akcję świątecznej pomocy rodzinom potrzebującym. Ponadto od 3 do 13 grudnia w sklepach Biedronka i PSS Społem parafialna Caritas będzie prowadzić zbiórkę żywności na świąteczną pomoc dla potrzebujących. Także w kościele, do specjalnego kosza, można składać produkty. Wszystkim wspierającym z serca dziękujemy: Bóg zapłać!

 

Liczba obrazów w kategorii: 32
Kategoria oglądana: 95x
2018: Perły słowa i muzyki na UDTW
20 listopada Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Wieku gościł dr hab. Monikę Rasiewicz, profesor Akademia Ignatianum oraz dr. Marka Skrukwę. Dla uczczenia  100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zaprezentowali program słowno-muzyczny złożony z dzieł wielkich Polaków – wybitnych twórców i wieszczów narodowych. Wsłuchiwaliśmy się w strofy Kochanowskiego, ks. Skargi, Krasickiego, Sienkiewicza, Baczyńskiego, Miłosza, Mickiewicza, Wojtyły i Słowackiego. Warstwę muzyczną tworzyły dźwięki violi da gamba: dzieła anonimowych kompozytorów średniowiecza, renesansu i baroku oraz Jana z Lublina, Fryderyka Chopina, Franciszka Karpińskiego. Nie zabrakło również takich pereł dziedzictwa narodowego jak Bogurodzica czy Gaude Mater Polonia.

 

Liczba obrazów w kategorii: 7
Kategoria oglądana: 32x
2018: Ustanowienie lektorów
W sobotę, 17 listopada, w Bazylice św. Małgorzaty miał miejsce obrzęd ustanowienia lektorów. Mszy przewodniczył ks. dziekan Jerzy Jurkiewicz. Z naszej parafii kurs ukończyło i do posługi lektora dopuszczonych zostało trzech ministrantów: Kacper Chomoncik, Piotr Fryczewski i Mikołaj Michalik. W ceremonii, oprócz Ks. Proboszcza który Mszę koncelebrował, uczestniczył opiekun LSO, Arkadiusz Ciemięga SJ.

Fot.: Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 14
Kategoria oglądana: 55x
2018: Żywy Różaniec w Bobowej
27 października delegacja parafii wraz z o. Józefem Oleksym SJ udała się do Bobowej na misyjny zjazd Żywego Różańca Diecezji Tarnowskiej. Mszy przewodniczył tam bp Leszek Leszkiewicz, a koncelebowało ją kilkudziesięciu kapłanów. Organizatorzy zadbali zarówno o duchową konferencję, przedstawienie teatralne o życiu Sługi Bożego ks. Jana Czuby oraz posiłek. Nie mogło także zabraknąć modlitwy różańcowej.
 
Fot. Małgorzata Skwarło

 

Liczba obrazów w kategorii: 27
Kategoria oglądana: 504x
2018: Koncert oratoryjny
22 października, w 40. Rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, gościliśmy międzynarodowy zespół Baroque Collegium 1685, czyli Szczawnicki Chór Kameralny oraz Orkiestrę Barokową Musica Florea Praha. Po Mszy wieczornej zabrzmiały chóry, arie i uwertury z wielkich oratoriów Jerzego Fryderyka Haendla: Mesjasz, Teodora, Saul, Juda Machabeusz. Koncert starannie przygotowała i prowadziła Agnieszka Żarska. Partie solowe wykonał Kacper Szelążek, alt.

Projekt zorganizowało stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny we współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ, Grupą Thermaleo&Uzdrowisko Szczawnica, naszą parafią oraz Fundacją Andrzeja Mańkowskiego, dzięki wsparciu z  Funduszu Promocji Kultury  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego.

Fot.: Krzysztof Pietruszkiewicz SJ
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 30
Kategoria oglądana: 62x
2018: Procesja różańcowa
7 października na ulicach Nowego Sącza ponad dwa tysiące osób odmawiało różaniec. Modlitwa rozpoczęła się wieczorem przy pomniku św. Jana Pawła II. Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnił okolicznościowy program, zaprezentowany przez dzieci przed sądeckim Ratuszem. Następnie procesja kolejno szła do Bazyliki św. Małgorzaty, oraz kościołów Ducha Świętego, Niepokalanego Poczęcia NMP na Starym Cmentarzu, Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Niepokalanej.

Fot. Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 48
Kategoria oglądana: 96x
2018: Apostolstwo Modlitwy w Pasierbcu
W dniu świętych Archaniołów, 29. 09. 2018 r. grupa Apostolstwa Modlitwy ze swoim opiekunem O. Józefem Krzemińskim SJ pielgrzymowała do sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Pasierbcu i Matki Bożej Bolesnej w Limanowej.
   
W autobusie bardzo gorąco prosiliśmy św. Rafała by nas strzegł i bezpiecznie prowadził. A na miejscu polecaliśmy Maryi Bolesnej i Pocieszycielce wszystkie strapienia i problemy rodzinne, parafialne i narodowe. Piękna Droga Krzyżowa odprawiana w cudownym krajobrazie, przy słonecznej pogodzie, dała nam pełne ukontentowanie.
 
Foto: Jerzy Noworyta i O. Józef Krzemiński SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 36
Kategoria oglądana: 79x
2018: Wprowadzenie relikwii św. Faustyny
Od 5 października mamy w kościele relikwie kości św. Siostry Faustyny. Uroczystej introdukcji dokonał o. Zdzisław Wietrzak SJ, który przez 18 lat był spowiednikiem w Sanktuarium na Łagiewnikach. Na Mszy o godz. 18.00 poświęcił relikwiarium i wygłosił okolicznościowe kazanie. Tę parafialną uroczystość upamiętnia specjalnie wydany obrazek św. Faustyny, z modlitwą za jej wstawiennictwem.

Relikwie Apostołki Miłosierdzia umieszczone zostały pod obrazem Jezusa Miłosiernego. Wcześniej stamtąd, pod znajdujący się obok obraz św. Jana Pawła II, przeniesiono jego relikwiarz.

Foto: J. Wiewióra, A. Ciemięga SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 30
Kategoria oglądana: 124x
2018: Pielgrzymka do bł. Karoliny
Sporo modlitwy i radości w drodze wypełniło jednodniową pielgrzymkę do sanktuarium i miejsca męczeństwa bł. Karoliny Kózkówny. Żywy Różaniec wraz z nowym opiekunem o. Józefem Oleksym SJ zorganizował ten doroczny wyjazd 29 września. Ponad 50 osób uczestniczyło najpierw w Mszy sprawowanej przez o. Proboszcza i o. Józefa, a następnie w Drodze Krzyżowej szlakiem męczeństwa. Na koniec szef naszych Róż, Józef Wiewióra, dzielnie wspierany przez żonę Marię, dwoił się i troił przy grillowaniu.  Choć apetyty po modlitewnym spacerze wyjątkowo dopisywały, wszyscy jedli do syta i zadowoleni wrócili.

Foto: J. Wiewióra, JP

 

Liczba obrazów w kategorii: 26
Kategoria oglądana: 419x
2018: Instalacja relikwii św. Andrzeja Boboli
Parafialnym wydarzeniem września była instalacja relikwii św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski. W roku 80-lecia jego kanonizacji i setnej rocznicy odzyskania niepodległości gościliśmy kustosza narodowego sanktuarium z Warszawy, o. Waldemara Borzyszkowskiego SJ. W niedzielę, 23.09, wygłosił on aż siedem kazań, a na sumie relikwie uroczyście wprowadził. Umieszczone zostały w ołtarzu bocznym, dedykowanym właśnie świętemu Duszochwatowi. Fakt instalacji upamiętniła okolicznościowa pocztówka.
 
Fot. Arkadiusz Ciemięga SJ
 
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 19
Kategoria oglądana: 112x
2018: Poświęcenie nowego gmachu szkoły
Jezuickie Centrum Edukacji uroczyście otwarło 20 września nowy gmach szkolny przy ul. ks. Piotra Skargi 12. Najpierw okolicznościowej Mszy przewodniczył w kościele O. Prowincjał Jakub Kołacz SJ. Wśród jedenastu koncelebransów byli m.in. ojcowie Edward Czaja SJ z Rzymu oraz ekonomowie prowincji – poprzedni, o. Paweł Kosiński SJ i obecny, o Artur Demkowicz SJ. Dalsza część uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej i była połączona z pasowaniem na ucznia JCE tegorocznych pierwszoklasistów. Dzieci, pod okiem pedagogów, żwawo zaprezentowały część artystyczną, a O. Prowincjał poświęcił nowo wyremontowaną kamienicę. W trakcie uroczystości w imieniu rodziców przemawiała  Marta Mordarska, a w imieniu absolwentów Joanna Wolak. Głos zabrała także Krystyna Piórkowska, benefaktorka JCE z Nowego Jorku, która fundując komplet wyposażenia nowych pracowni fizyki i chemii uczciła pamięć swych ś.p. Rodziców. Dyrektor placówki, o. Radosław Robak SJ, wyraził wdzięczność Przyjaciołom, dzięki którym remont tak sprawnie udało się przeprowadzić. Wymienił  m.in. władze zakonne, włodarzy Województwa Małopolskiego i władze Nowego Sącza, a także projektantów i wykonawców prac budowlanych.

Nowy gmach szkolny dwukrotnie zwiększa dotychczasową powierzchnię JCE. Centrum kształci obecnie ponad pół tysiąca dzieci i młodzieży poczynając od Przedszkola Carissimus, przez szkołę podstawową, ostatnie klasy gimnazjum i wszystkie klasy licealne. Dzieła edukacyjne prowadzone przez Towarzystwo Jezusowe w Nowym Sączu uzupełniają Bursa Księży Jezuitów (z 76 wychowankami) oraz Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Wieku, działający przy Akademii Ignatianum.  

jpsj, fot.: Arkadiusz Ciemięga SJ (1-24), Dawid Cempa (25-36)
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 36
Kategoria oglądana: 228x
2018: Seniorzy Przetakówki w Lipnicy i Wiśniczu
Zarząd Osiedla Przetakówka zorganizował integracyjną wycieczkę autokarową dla seniorów. Program wrześniowej eskapady obejmował Lipnicę Murowaną i Wiśnicz Nowy. Na początek był spacer po zabytkowym rynku w Lipnicy Murowanej oraz zwiedzanie kościołów św. Szymona, św. Leonarda z zabytkami dawnego malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Była tez krótka chwila spędzona w Kościele parafialnym pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła, w którym znajduje się jeden najcenniejszych zabytków -  gotycka rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem. Kolejnym punktem programu był przejazd i zwiedzanie zamku w Wiśniczu, w tym ekspozycji rzeźb prof. Czesława Dźwigaja. Ostatnim akcentem wycieczki była biesiada na stadionie „Przetakówki” gdzie przy muzyce podawano nie tylko grillowane kiełbaski, ale także wiele innych smakołyków. Zarząd Osiedla Przetakówka  w składzie: Marian Kolczak, Józef Sobczak , Paweł Fecko, Grzegorz Cisoń, Stanisław Kaim, Józef Kaczmarczyk,  z przewodniczącym Stanisławem Słabym na czele, serdecznie dziękuje Przyjaciołom Osiedla,  którzy pomogli zrealizować wycieczkę.

Inf. i fot.: Józef Kaczmarczyk

 

Liczba obrazów w kategorii: 26
Kategoria oglądana: 116x
 2018: Odpust Matki Pocieszenia V
Odpust uroczyście zakończyliśmy w niedzielę, 26 sierpnia. Centralnej Sumie przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Stanisław Budzik z Lublina. Liturgii towarzyszył śpiew Chóru Scherzo.

Fot.: Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 28
Kategoria oglądana: 101x
2018: Odpust Matki Pocieszenia IV
W sobotę o 8.00 sprawowana była Eucharystia dla osób żyjących w pojedynkę. Godzinę później – Msza dla pracowników Caritas i wspierających dzieła charytatywne, a o 11.00 Msza z błogosławieństwem dzieci. Mszę dziecięcą ubogaciła śpiewem Schola Iskierki, a wieczorem towarzyszyła liturgii Orkiestra z Męciny.

Fot.: Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 28
Kategoria oglądana: 102x
2018: Odpust Matki Pocieszenia III
W trzecim dniu odpustu pamiętaliśmy o chorych. O 11.00 sprawowana była Msza św. z sakramentem namaszczenia. Msze z naukami były także o 8.00, 9.00 i 18.00. Na Mszy wieczornej gościliśmy Chór Echo 2 z parafii św. Kazimierza.

Fot.: Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 14
Kategoria oglądana: 64x
2018: Odpust Matki Pocieszenia II
W czwartek o 6.30 śpiewaliśmy godzinki, o 17.30 odmówiliśmy różaniec w intencji rodzin. Msza św. wieczorna dla parafii sądeckich dedykowana była właśnie rodzinom. Dodatkowo uczciliśmy relikwie świętych Jana Pawła II i Joanny Beretty Molli, a muzycznie liturgię animował Zespół Terra. Wieczorem na czuwanie modlitewne z Maryją zaprosiła grupa uwielbieniowa Arka Przymierza.

Fot.: Janina Polakiewicz. Fot. z czuwania – parafialne.

 

Liczba obrazów w kategorii: 45
Kategoria oglądana: 76x
2018: Odpust Matki Pocieszenia I
Doroczny odpust ku czci Sądeckiej Pani przeżywaliśmy w dniach 22-26 sierpnia. Słowo Boże głosił o. Marek Rostkowski OMI ze Lwowa. Mszy po środowej nowennie 22 sierpnia przewodniczył ks. dziekan Jerzy Jurkiewicz, przybyły z naszymi sąsiadami, parafianami św. Małgorzaty.
Fot.: Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 24
Kategoria oglądana: 69x
2018: 50-lecie o. Krzemińskiego
W uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej uczciliśmy Złoty Jubileusz kapłaństwa o. Józefa Krzemińskiego SJ. Jubilat przewodniczył w południe dziękczynnej Sumie i osobiście głosił kazanie. Mszę koncelebrowali o. Ryszard Machnik SJ z Krakowa (świętujący 60-lecie życia zakonnego)  wraz z o. Proboszczem, który odczytał gratulacyjne listy od Generała Jezuitów z Rzymu, o. Arturo Sosy SJ i od prowincjała z Krakowa, o. Jakuba Kołacza SJ. W świąteczną liturgię swego opiekuna czynnie włączyła się wspólnota Apostolstwa Modlitwy. Obchody zakończyło wieczorne grillowanie w jezuickim Wirydarzu.

Fot. Michał Zalewski SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 11
Kategoria oglądana: 206x
2018: Dwa wieki życia zakonnego
19 sierpnia dziękowaliśmy za 210 lat życia zakonnego. Siedmiu jezuitów z Prowincjałem na czele nawiedziło nasze Sanktuarium trzydzieści lat po wstąpieniu do Towarzystwa Jezusowego. Sprawowali dziękczynną Eucharystię o godz. 12.00. Przewodniczył i kazanie wygłosił o. Prowincjał Jakub Kołacz SJ. Koncelebrowali współbracai z rocznika: ojcowie Robert Janusz, Mariusz Łobodziński, Andrzej Migacz, Jerzy Mordarski, Tadeusz Mól i Artur Wenner. Jubileusz zwieńczyło braterskie grillowanie w Wirydarzu.

Fot. Dominik Sroka SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 17
Kategoria oglądana: 188x
2018: Sierpniowy Wirydarz
12 sierpnia odbył się 23. Koncert z cyklu Sądeckie Talenty, organizowany wspólnie z Fundacją Dra Jerzego Masiora. Zabrzmiały utwory m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Marka Grechuty, Małgorzaty Ostrowskiej, ale także Jana Sebastiana Bacha i Duka Ellingtona. Swoje umiejętności tym razem zaprezentowali Aleksandra Biel, Zuzanna Magiera, Oliwia Ślipek, Katarzyna Wiktorowska, Sebastian Cebula, Krystian Giżycki, Patryk Kruczek oraz Arkadiusz Siedlarz. Piosenką Sądecką powitała wszystkich Anna Kożuch. Koncertowi towarzyszyła wystawa prac Marceliny Kubiak, a całość tradycyjnie prowadzona była przez Julię Kaczmarczyk i Jakuba Bulzaka.

Fot. ks. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 46
Kategoria oglądana: 149x
2018: Wypoczynek Iskierek
Tegoroczny wakacyjny wyjazd "Iskierek" odbył się w dniach 2 - 7 lipca. Bazą był Dom Wypoczynkowy "Filarówka" w Piwnicznej, z basenem, boiskami i placami zabaw. Organizatorzy zadbali o dwie atrakcyjne wycieczki: do Rodzinnego Parku Rozrywki ENERGYLANDIA w Zatorze oraz do Nidzicy z rejsem statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Dodatkowym zajęciem było nagranie kilku utworów, które niebawem znajdą się na płycie. Tyn razem pogoda była wymarzona, a przy odjeździe słychać było gromkie okrzyki CHCEMY JESZCZE KILKA DNI.

Opiekunowie:  Ewa Sadłoń, o. Artur Niechwiej SJ oraz Bogusław Janisz.

 

Liczba obrazów w kategorii: 23
Kategoria oglądana: 128x
2018: Wakacje ministrantów
W pierwszym tygodniu lipca ministranci ruszyli z ks. Michałem Zalewskim do Ojcowskiego Parku Narodowego i na Wyżynę Częstochowską. Zwiedzali zamki, jaskinie, muzea, podziwiali skałki. Dotarli nawet na Pustynię Błędowską. Był też czas na zajęcia sportowe. Szczęśliwym trafem pogoda sprzyjała :)


 

 

Liczba obrazów w kategorii: 29
Kategoria oglądana: 109x
2018: Koncert na Rynku
22 czerwca na sądeckim Rynku odbył się  V Koncert „Pod Sztandarem Jezusa”. Staraniem Wspólnoty Filadelfia zorganizowały go wspólnie dwie parafie jezuickie z Nowego Sącza. Swego patronatu udzielił biskup ordynariusz Andrzej Jeż. Najpierw wystąpił nasz lokalny zespół Terra, a następnie Dariusz Majelonek z zespołem Maleo Reagge Rockers. W trakcie można było wesprzeć datkami potrzebujących w Syrii.

Zobacz też relację w Niedzieli

 

Liczba obrazów w kategorii: 30
Kategoria oglądana: 91x
2018: Żywy Różaniec na szlaku św. Józefa i św. Stanisława
Żywy Różaniec zorganizował w dniach 20-23 czerwca pielgrzymkę szlakiem św. Józefa i Stanisława Kostki. Trasa wiodła przez Kielce, Nową Słupię, Święty Krzyż, Warszawę, Przasnysz, Rostków, Głogowiec, Włocławek, Toruń, Kalisz, Licheń i Gołuchów. Opiekunem grupy był o. Wojciech Łokieć SJ.

Fot. Małgorzata Skwarło

 

Liczba obrazów w kategorii: 77
Kategoria oglądana: 808x
2018: Koncert w Wirydarzu
17 czerwca w jezuickim Wirydarzu odbył się 22. Koncert z cyklu „Sądeckie talenty”. Na zaproszenie Fundacji im. Dra Jerzego Masiora swoje umiejętności prezentowali Irena Michalska, Jadwiga Kondracka, Ekstremalna Grupa Teatralna oraz Chór Kameralny KNOSM II stopnia. Ponadto można było obejrzeć i zakupić prace plastyczne Karoliny Hebdy, Magdaleny Horowskiej, Natalii Szmit i Piotra Brdeja. Całość prowadzili Julia Kaczmarczyk i Jakub Bulzak.

Fot.: Robert Bestyński (dzięki uprzejmości Fundacji Dra Jerzego Masiora).

 

Liczba obrazów w kategorii: 55
Kategoria oglądana: 135x
2018: Zakończenie roku UDTW
12 czerwca Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Roku zakończył dziesiąty semestr zajęć. Tym razem ostatnie spotkanie było wyjazdowe. Odwiedziliśmy pasiekę Barć w Kamiannej. Tam, w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, ks. Józef Polak SJ odprawił Mszę św. dziękczynną i wręczył dyplom ukończenia UDTW przy Akademii Ignatianum pani Elżbiecie Kuhny, która wcześniej napisała pracę końcową. Następnie był czas na zwiedzanie pasieki i wspólne świętowanie.

Fot.: Marian Kaczor

 

Liczba obrazów w kategorii: 37
Kategoria oglądana: 199x
2018: Serce Boże
10 czerwca obchodziliśmy sądeckie uroczystości ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mszy na placu przewodniczył i kazanie wygłosił proboszcz parafii kolejowej, ks. Bogdan Długosz SJ. Natomiast procesję na Rynek i nabożeństwo przed ratuszem poprowadził ks. dziekan Jerzy Jurkiewicz.


 

 

Liczba obrazów w kategorii: 18
Kategoria oglądana: 114x
2018: Boże Ciało
31 maja uczciliśmy Najświętsze Ciało i Krew Pańską. Centralna Msza sądecka sprawowana była o godz. 9.00 w Bazylice św. Małgorzaty. Po niej wierni z czterech parafii (św. Małgorzaty, św. Kazimierza, św. Jana Pawła II i naszej) przeszli w Procesji Eucharystycznej wokół Rynku. Staraniem naszej parafii przygotowany został pierwszy ołtarz (z hasłem „Duch Święty odsłania nam tajemnicę Eucharystii”). Kazanie przed ratuszem wygłosił ks. Józef Polak SJ.

Fot. Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 49
Kategoria oglądana: 174x
2018: XX Festyn Parafialny
27 maja staraniem Parafialnego Koła Caritas zorganizowany został XX Festyn Rodzinny. Kilkudziesięcioosobowa grupa wolontariuszy zatroszczyła się o zebranie ponad półtora tysiąca fantów od sponsorów, upieczenie i rozprowadzanie ciast, stronę kulinarną (wspaniałe: pierogi, barszcz, bigos, frytki, grill, a nawet dziczyzna i pasztet z sarny). W ciepłym dniu goście chętnie sięgali po lody, a oko i ucho nacieszyć mogli występami całej gamy zespołów. Kolejno prezentowały się Mała Helenka, Małe Lachy, Iskierki, Jan Stosur z zespołem, Brio Band i Kruca Banda. Organizatorzy zadbali i o ruch. Zawodom biegowym dla dzieci, a nawet seniorów patronował Ryś Berdyś. Na boisku JCE rozegrano mecz piłkarski. Była też strzelnica LOK i prezentacja motocykli grupy motosacz.pl, a dziecięce buzie ochotników wprawne ręce zmieniały w postacie z bajki. Na festynie każdy los wygrywał. Nabywcy ciast mogli się dodatkowo cieszyć z możliwości wylosowania jubilerskich nagród, a kolekcjonerzy z licytacyjnych okazji. Nagrodę główną (rower górski z kaskiem) ufundował Grzegorz Fecko. Całość przygotowań koordynowała Barbara Szewczyk, ofiarnie wspierana przez licznych parafian, którzy nie szczędzili czasu i serca, by XX Festyn był wydarzeniem dobrze przygotowanym i radosnym. Od strony mikrofonu nad przebiegiem imprezy czuwał Jakub Bulzak.

Po odliczeniu niedużych kosztów na wsparcie wakacyjnych wyjazdów dzieci zebranych zostało  14 144 zł. Bóg zapłać wszystkim Sponsorom, Parafianom i Gościom Sanktuarium, którzy tak ofiarnie włączyli się w organizację XX  Festynu Rodzinnego!

Fot. 01-77 – własne. 78-108: Urszula Fecko.

 

 

Liczba obrazów w kategorii: 107
Kategoria oglądana: 267x
2018: Odpust parafialny
20 maja Sumie odpustowej w południe przewodniczył i homilię wygłosił ks. Stanisław Groń SJ z Krakowa, krajowy dyrektor Apostolstwa Modlitwy. Liturgię uświetnił prowadzony przez pana Andrzeja Citaka Chór Scherzo.

 

Liczba obrazów w kategorii: 13
Kategoria oglądana: 171x
2018: Czuwanie Pięćdziesiątnicy
19 maja, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, grupa uwielbieniowa zorganizowała modlitewne czuwanie. Rozpoczęło się ono o godz. 19.30. Godzinę później ks. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ odprawił Mszę św. Była możliwość spowiedzi, a w przerwie także posiłku: bułek wystarczyło dla wszystkich chętnych. Pokrzepieni modlili się jeszcze długo po północy, a solidnym wsparciem muzycznym okazał się Chór Veraicon.

 

Liczba obrazów w kategorii: 31
Kategoria oglądana: 108x
2018: Pierwsza Komunia
20 maja, w dniu parafialnego odpustu, obchodziliśmy uroczystość Pierwszej Komunii. Odpowiedzialnym za przygotowanie trojga dzieci był ks. wikariusz Krzysztof Pietruszkiewicz SJ.

Fot. FotoFabryka

 

Liczba obrazów w kategorii: 20
Kategoria oglądana: 136x
2018: Msza polowa na Roszkowicach
6 maja, w ramach Dni Krzyżowych, modliliśmy się o dobre urodzaje. Procesja wyruszyła od drugiego krzyża na Roszkowicach i przeszła ul. Zdrojową  do kapliczki na polach. Tam, pod gołym niebem, sprawowana była Eucharystia. Uroczysty charakter podkreślały m.in. ludowe stroje dzieci z zespołu Mała Helenka. Liturgii przewodniczył ks. proboszcz Józef Polak SJ. Po niej piknik z ogniskiem dla dzieci zorganizował Grzegorz Fecko.

Fot. Urszula Fecko

 

Liczba obrazów w kategorii: 53
Kategoria oglądana: 339x
2018: Patriotyczne śpiewanie
3 maja, po Mszy wieczornej, spotkaliśmy się na placu kościelnym by uczcić narodowe święto i kościelną uroczystość patriotycznym śpiewaniem. Byli z nami aktorzy Teatru Robotniczego oraz wokaliści i recytatorzy Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. Blisko półtoragodzinne spotkanie prowadził kierownik Działu Artystycznego Miejskiego Ośrodka Kultury, Janusz Michalik. Urząd Miasta wraz z MOK-iem przygotował dla uczestników okolicznościowe śpiewniki.

Fot. Michał Zalewski SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 29
Kategoria oglądana: 208x
2018: Wigilia Paschalna
Celebrację rozpoczęliśmy na placu kościelnym po zapadnięciu zmroku. Tu odbyło się poświęcenie ognia, a po nim uroczyste wniesienie Paschału do kościoła. W blasku świec Orędzie Wielkanocne zaśpiewał, wraz z chórem Veraicon, ks. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ. Wsłuchiwaliśmy się następnie w starannie przygotowaną Liturgię Słowa, odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne, sprawowaliśmy Eucharystię, a po niej wyszliśmy na ulice w Procesji Rezurekcyjnej.

Fot. Adam Śliwa

 

Liczba obrazów w kategorii: 52
Kategoria oglądana: 242x
2018: Święcenie pokarmów
W Wielką Sobotę od 8.30 do 16.00 święciliśmy pokarmy na stół wielkanocny. Pobłogosławione łączą symbolicznie stoły całej parafii, świętującej Zmartwychwstanie Pana. Jest to wydarzenie rodzinne, gdzie najmłodsi z przykładu rodziców i dziadków chłoną tradycję i uczą się zwyczajów. Rodzinnie też odwiedzają kościół, by uczcić Pański Krzyż i pomodlić się przy Grobie w oczekiwaniu na Zmartwychwstanie.
Fot. Dominik Sroka SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 18
Kategoria oglądana: 237x
2018: Adoracja przy Grobie Pańskim
Pieczara wykuta w surowej skale. Niedaleko stąd do Jerozolimy. Jesteśmy za miastem, które dobrze widać. Jednak bliżej, na wzgórzu, stoją trzy krzyże: niemi bohaterowie dramatu odkupienia. Ciało Jezusa złożone w pieczarze, na której stoi Monstrancja. PAN jest tu. Przyklękamy w zadumie. Wielość kwiatów bez wymyślnych kompozycji podpowiada, że jesteśmy w ogrodzie. Czuć ich delikatny zapach. Przyjdzie czas, że wydadzą nasiona, czy owoce... Straże uważnie pilnują grobu, ale przecież na cykl przyrody, na ten proces, nie mają wpływu: on i tak się dokona. Będzie zmartwychwstanie.
Fot. Dominik Sroka SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 17
Kategoria oglądana: 157x
2018: Ołtarz Ciemnicy
Narzędzia oprawców, judaszowe srebrniki, tabliczka z podaniem winy, cierniowa korona, powrozy – to, co było potrzebne do umęczenia i ukrzyżowania Jezusa. W centrum – Tabernakulum. Ołtarz Ciemnicy umieszczony został w wejściu do kościoła: Krzyż jest bramą. Z boku widoczna chusta Weroniki z obliczem Jezusa, nagrodą na współczującego serca, które nie godziło się na takie traktowanie Pana.
Koncepcja: Jakub Bulzak, fot.: Dominik Sroka SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 21
Kategoria oglądana: 166x
2018: Ekstremalna Droga Krzyżowa
Nie przebyte kilometry, ale panujące warunki każą tegoroczną Drogę Krzyżową na Chruślicach zaliczyć do kategorii ekstremalnych. Ponad 30 osób nie przestraszyło się śnieżnej zawieruchy, ani temperatury minus siedmiu stopni C, dość mroźnej przy wietrze. Jak zawsze najpierw odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, następnie po drodze rozważaliśmy kolejne stacje Męki Pańskiej. Pomocą były wybrane przez Apostolstwo Modlitwy medytacje ks. Piotra Pawlukiewicza. Polowe nabożeństwo rozpoczęło się 18 marca o godz. 15.00 i trwało ponad godzinę.

Fot. Anna Gargula

 

Liczba obrazów w kategorii: 37
Kategoria oglądana: 202x
2018: Nowi ministranci
18 marca, w piątą niedzielę Wielkiego Postu, grono ministrantów powiększyło się o dwóch kandydatów. Po odpowiednim okresie przygotowania pod okiem ks. opiekuna Michała Zalewskiego SJ ministranckie pelerynki otrzymali Paweł Kaczor i Szymon Surma. Publicznie, w obecności ks. Proboszcza, złożyli też swoje ślubowania. N owym ministrantom życzymy gorliwości i zapału do służenia!

Fot. Michał Sypek

 

Liczba obrazów w kategorii: 6
Kategoria oglądana: 179x
2018: Paschaliki, baranki, zające i pisanki
Od drugiej niedzieli Wielkiego Postu rozpoczęliśmy wielkanocną akcję charytatywną. Jak w całej Polsce, tak i u nas, rozprowadzane są wielkanocne baranki i świece-paschaliki ogólnopolskiej Caritas. Ponadto nasz parafialny Zespół Pracy Twórczej przygotował okazałe pisanki na patykach oraz piernikowe stroiki w postaci zajączków. Na Niedzielę Palmową szykowane są także parafialne palmy i babki. Ofiary składane przy tej okazji w całości przeznaczamy dla potrzebujących z naszej parafii. A gdyby się kto pytał co ma wspólnego taki zajączek z Wielkanocą, to tyle co… wielkanocna babka: można schrupać wiedząc, że się komuś pomogło. Bóg zapłać wszystkim, którzy tę akcję wspierają!

 

Liczba obrazów w kategorii: 28
Kategoria oglądana: 239x
2018: Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych”
1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, o godz. 9.00 odprawiona została Msza w ich intencji. Koncelebrowanej liturgii przewodniczył ks. prał. Stanisław Michalik, proboszcz parafii św. Heleny. Kazanie wygłosił o. Józef Krzemiński SJ. Przybyli przedstawiciele władz miasta z wiceprezydentem Wojciechem Piechem oraz kilkadziesiąt pocztów sztandarowych. Mimo mroźnej aury druga część uroczystości odbyła się pod tablicą upamiętniającą ks. Władysława Gurgacza przed jezuicką Bursą. Odśpiewano tam hymn państwowy, wygłoszono okolicznościowe przemówienia i złożono kwiaty.

 

Liczba obrazów w kategorii: 35
Kategoria oglądana: 167x
2018: Scherzo na Sumie
18 lutego, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, gościliśmy na południowej Mszy Chór Scherzo, prowadzony przez Andrzeja Citaka. Ubiegłoroczni zdobywcy dwóch Złotych Harf Eola na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu w tym roku byli tam jako laureaci. Część prezentowanego repertuaru mogliśmy wysłuchać w trakcie liturgii oraz po Mszy św.

 

Liczba obrazów w kategorii: 10
Kategoria oglądana: 123x
2018: Misterium Maryjne

Modlitwa słowem, śpiewem, ciszą – brzmiała w naszym Sanktuarium w Święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, gdy myśli biegną ku Matce Bożej Gromnicznej. Chór Veraicon, pod dyrekcją Izabeli Biskupskiej, zadbał o muzyczną oprawę Mszy wieczornej, a po niej przedstawił spektakl maryjny. Gustownie dobrane teksty skłaniały serca ku Matce, a ze słów tkały modlitwę.

Fot. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 8
Kategoria oglądana: 150x
2018: Nabożeństwo ekumeniczne
25 stycznia, w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, przedstawiciele naszej parafii uczestniczyli w nabożeństwie ekumenicznym. W tym roku gospodarzem była Parafia Ewangelico-Augsburska. Liturgii przewodniczył pastor Dariusz Chwastek, a homilię wygłosił ks. Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy spotkali się na wspólnej agapie.

Fot. Parafia Ewangelicko-Augsburska.

 

Liczba obrazów w kategorii: 14
Kategoria oglądana: 204x
2018: Kolędy Iskierek i Gospel
21 stycznia na mszach niedzielnych odbyło się podwójne kolędowanie. Najpierw, po Mszy dziecięcej, z dopracowanym repertuarem kolęd wystąpiła Schola Iskierki, dedykując śpiewanie zwłaszcza babciom i dziadkom, z okazji ich święta. Następnie, na Sumie i po niej, gromkim i radosnym kolędowaniem napełnił kościół Sądecki Chór Gospel, prowadzony przez Sylwię Tomaszewską-Siedlarz. Jedni i drudzy nagrodzeni zostali burzą oklasków za śpiewy płanące wprost z serca.

Fot. Michał Zalewski SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 20
Kategoria oglądana: 219x
2018: Kolędy Lachów
14 stycznia na Sumie gościliśmy Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lachy. Kolędowali Małemu Jezusowi tym bardziej radośnie, że w trakcie Mszy ochrzczony został Gabriel, syn pary z Zespołu. By nie było wątpliwości niemowlak też był ubrany po lachowsku smiley

Fot. Grzegorz Nowak

Zobacz i posłuchaj.

 

Liczba obrazów w kategorii: 10
Kategoria oglądana: 123x
2018: Opłatek Żywego Różańca
Modlitwa, opłatek i życzenia, posiłek, kolędy na ponad sto głosów, kukiełkowa szopka i tańce. Wszystko w ramach świątecznego spotkania Żywego Różańca. Rozpoczęliśmy 7 stycznia o 15.00 koronką, którą przy szopce poprowadził o. Wojciech Łokieć SJ. Kontynuowaliśmy w restauracji Platinum, gdzie nie brakło miejsca ani na spokojne złożenie sobie życzeń, ani na gromkie kolędowanie z Zespołem Terra. Kukiełkową szopkę z pasją zaprezentował pan Antoni Poręba. Natomiast szef Żywego Różańca, pan Józef Wiewióra, zadbał nie tylko by głodny nikt nie wyszedł, ale też by nie brakło tanecznych rytmów, z czego wiele osób chętnie skorzystało. Kolejny raz okazało się, że największa grupa w parafii chętna jest do różańca, ale i do tańca.
Fot. 1-33: Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 36
Kategoria oglądana: 1538x
2018: Chór Veraicon
7 stycznia na sumie gościliśmy Chór Veraicon z Bazyliki św. Małgorzaty. Zespół kierowany przez Izabelę Biskupską pięknie kolędował także po Mszy św.

 

Liczba obrazów w kategorii: 12
Kategoria oglądana: 211x
2018: Jasełka przedszkolaków
Józef i Maryja, aniołowie, pastuszkowie, Trzej Królowie, a nawet dokazujący diabeł pojawili się w Jasełkach wystawionych 7 stycznia, po Mszy o godz. 10.30. Dzieci z jezuickiego przedszkola Carissimus, wraz z wychowawczyniami, przygotowała siostra katechetka Krystyna Szewczyk. Maluchy z przejęciem odgrywały role, zbierając przy tym zasłużone brawa.

 

Liczba obrazów w kategorii: 28
Kategoria oglądana: 215x
2018: Opłatek wolontariuszy Caritas
Po pracowitym przygotowaniu do Świąt był czas także na życzenia i świętowanie. Wolontariusze Caritas spotkali się 6 stycznia. Był czas na modlitwę, łamanie się opłatkiem, a nawet… pizzą. Wszystko w duchu radości. O. Proboszcz dziękował za ofiarne zebranie 3200 kg żywności, przygotowanie i rozprowadzenie ponad 80 paczek dla potrzebujących rodzin. Także za równoległe wykonanie naszych własnych stroików, aniołów, wieńców i pierników z których wraz ze świecami, pozyskano ł kwotę 12 346 zł 68 groszy (w tym 4 400 zł na Caritas ogólnopolską). Tu można zobaczyć nieco zdjęć z akcji żywnościowej i Opłatka.

 

Liczba obrazów w kategorii: 15
Kategoria oglądana: 235x
2018: Kolędowanie UDTW
Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Wieku pierwsze zajęcia w Nowym Roku rozpoczął 9 stycznia od przyjrzenia się szopce w kościele, z jej ruchomymi elementami. Następnie była modlitwa, a po przejściu do jezuickiej biblioteki, wspólne nakrywanie stołu. Grupa zadbała, by było co na nim położyć: od stroików, po smakowite potrawy. Były życzenia z przełamaniem sią opłatkiem, a po nich posiłek i długie kolędowanie, animowane przez gości wieczoru Annę i Pawła Moszyckich.  Przy okazji wybrzmiało gromkie „Sto lat” dla pana Jerzego Dulaka, który w tym dniu obchodził urodziny.
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 29
Kategoria oglądana: 395x
2017: Święty Mikołaj
10 grudnia po Mszy dziecięcej najmłodszym wcale się do domu nie spieszyło. Oczekiwanym gościem był św. Mikołaj, który najpierw w rozmowie z dziećmi się przedstawił, a potem rozdawał łakocie. Oddzielnie postanowił spotkać się z Ministrantami i Iskierkami. Okazało się, że dla tych, którzy służą przy ołtarzu i ubogacają liturgie śpiewem miał przygotowane okazalsze prezenty. Miny obdarowanych jednoznacznie potwierdzały, że warto być Ministrantem i Iskierką :)

Fot. Kacper Durlak

 

Liczba obrazów w kategorii: 29
Kategoria oglądana: 420x
2017: Anielskie Święta
Szykuje się nam iście anielskie Boże Narodzenie. Wszystko za sprawą Zespołu Pracy Twórczej, który w listopadowe wieczory sprowadzał na ziemię całe chóry anielskie, by w każdym domu parafii wieńczyły tegoroczne choinki. Uśmiechnięte, zdziwione, zaspane, a nawet zawstydzone – wszystkie jednak gotowe na choinkach przysiąść, bo wiedzą, że w ten sposób wspierają świąteczną akcję pomocy parafialnej Caritas. Kto tylko zechce zaprosić do domu takiego anioła, może to zrobić po niedzielnych Mszach świętych. Anioły zapowiadają, że nie będą grymasić i pójdą do tych, którzy pierwsi zaproszą. Jakby tego było mało, to przygotowane mamy również parafialne zestawy łakoci z piernika, a nawet nieco świątecznych stroików na stoły i drzwi. Oczywiście są również świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Bóg zapłać wszystkim, którzy szykując Święta zechcą pamiętać o potrzebujących!
 
Fot. Ula Fecko (te ładniejsze) + fotograf dyżurny

 

Liczba obrazów w kategorii: 38
Kategoria oglądana: 698x
2017: UDTW na Kazimierzu
20 listopada, mimo chłodnego dnia, Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Wieku wybrał się na krakowski Kazimierz. Po tamtejszych cmentarzach żydowskich i synagogach nadzwyczaj ciekawie oprowadziła nas  s. Halina Mol, służebniczka. Odwiedziliśmy także Centrum Kultury Żydowskiej, którego gościnne podwoje zaprezentował nam dyrektor Joachim Russek. Mogliśmy tam m.in. obejrzeć filmową etiudę Janusza Morgensterna „Ambulans”. Nie brakło czasu na chwilę oddechu, a nawet spacer na Rynek.

 

Liczba obrazów w kategorii: 42
Kategoria oglądana: 418x
2017: Kantaty Jana Sebastiana Bacha
16 listopada w Sanktuarium zabrzmiały kantaty Jana Sebastiana Bacha. Był to koncert wieńczący XXIII Sądecki Festiwal Muzyczny IUBILAEI CANTUS, organizowany przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół oraz Samorząd Województwa Małopolskiego. Staranne wykonanie trzech utworów, oznaczonych numerami BWV 133, BWV 123 oraz BWV 65 zaprezentował międzynarodowy zespół Baroque Collegium 1685: Orkiestra Barokowa Musica Florea Praha & Szczawnicki Chór Kameralny. Gościnnie wystąpili soliści: Ewa Leszczyńska – sopran, Helena Poczykowska – alt, Davide Fior – tenor, Jiri Miroslav Prochazka – bas. Całość poprowadziła dyrygent Agnieszka Żarska.

Bonusem wieczoru, dodanym do programu, było wprowadzenie oraz komentarz przed każdą z kantat. Przedstawił go ks. dr Krzysztof Wałczyk SJ z Instytutu Kulturoznawstwa  Akademii Ignatianum, duszpasterz Wspólnoty Niemieckojęzycznej przy kościele św. Barbary w Krakowie. Słuchacze otrzymali libretta z niemieckim i polskim tekstem wykonywanych utworów.

Foto: Michał Zalewski SJ

 

 

Liczba obrazów w kategorii: 26
Kategoria oglądana: 505x
2017: Żywy Różaniec u bł. Karoliny
14 października Żywy Różaniec odwiedził sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. W tamtejszej świątyni sprawowana była Msza św., a ścieżkami pobliskiego lasu męczeństwa błogosławionej prowadziła Droga Krzyżowa. Nie zabrakło też czasu na wspólny posiłek. Grupę poprowadził o. Wojciech Łokieć SJ.

Fot. Małgorzata Skwarło

 

Liczba obrazów w kategorii: 56
Kategoria oglądana: 1180x
2017: Żywy Różaniec w Medjugorie i Chorwacji
W dniach 28.09 -04.10. br. Wspólnota Żywego Różańca zorganizowała 7-dniowy wyjazd do Medjugorie, Chorwacji (m.in. Split) i Budapesztu. Grupie towarzyszył o. Wojciech Łokieć SJ.
Fot. Małgorzata Skwarło
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 99
Kategoria oglądana: 1576x
2017: Procesja różańcowa
1 października przy pomniku św. Jana Pawła II na Rynku, rozpoczęła się wieczorem procesja różańcowa. Przeszła ona następnie ulicami Nowego Sącza, nawiedzając Bazylikę św. Małgorzaty i inne kościoły. Tradycyjnie druga stacja miała miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.

Foto: Janina Polakiewicz
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 44
Kategoria oglądana: 347x
2017: Przetakówka w Tyliczu
W sobotę, 2 września, Zarząd Osiedla Przetakówka pod przewodnictwem Stanisława Słabego zorganizował wyjazd integracyjny dla naszych seniorów połączony z pielgrzymką do Tylicza i okolicznych cerkwi w Beskidach oraz do pszczelej pasieki w Kamiannej. Duchową opiekę nad pielgrzymką sprawował oraz Mszę św. w Muszynce celebrował o. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ.

Fot. Józef Kaczmarczyk

 

Liczba obrazów w kategorii: 23
Kategoria oglądana: 515x
2017: Oratorium
3 września po Mszy wieczornej w naszym sanktuarium wybrzmiało Oratorium "Mesjasz" Jerzego Fryderyka Haendla. Wykonało je międzynarodowe Baroque Collegium 1685, czyli Szczawnicki Chór Kameralny oraz Orkiestra Barokowa Musica Florea Praha. Solistami byli Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran oraz Zoltan Megyesi – tenor, a dyrygowała Agnieszka Żarska. Koncert zorganizowało stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny oraz Małopolskie Centrum Kultury "Sokół” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Miasta i Gminy Szczawnica, we współpracy m.in. z naszą parafią.

Fot. Ks. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 27
Kategoria oglądana: 457x
2017: Odpust Pani Sądeckiej
W dniach 23-27 sierpnia obchodziliśmy główne uroczystości Sanktuarium: doroczny Odpust ku czci Matki Bożej Pocieszenia. Nauki na czterech mszach dziennie głosił ks. Józef Klemenz SJ, rekolekcjonista z Wrocławia. Głównej Sumie przewodniczył o. Jerzy Kraj OFM, wikariusz patriarchalny dla Cypru. Tradycyjnie jako pierwsi przybyli pielgrzymi za parafii św. Małgorzaty ze swym proboszczem, ks. Jerzym Jurkiewiczem. W kolejnych dniach liturgiom przewodniczyli m.in. księża proboszczowie Jan Siedlarz z parafii św. Kazimierza, Henryk Madziar z Nawojowej, Stanisław Michalak z parafii św. Heleny i ks. Marian Szeptak TChr z Keysborough w Australii. Konclebrowali m.in. księża proboszczowie Józef Wałaszek z Podegrodzia, Andrzej Dźwigaj z Siennej, Henryk Osora z Librantowej, Zbigniew Kożuch ze Świniarska. Od strony muzycznej towarzyszyli nam organista Bolesław Świderski z p. Celiną, Schola Iskierki, Zespół Terra, Orkiestra z Męciny, Chór Echo 2 oraz Chór Scherzo.

Foto: Janina Polakiewicz
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 106
Kategoria oglądana: 765x
2017: Wakacyjny wyjazd Caritas
19 sierpnia br. parafialna Caritas zorganizowała udany, wakacyjny wyjazd do Chochołowa i Niedzicy.  Nad sprawnym przebiegiem całości czuwał p. Kazimierz Banaszek. W grupie było 33 osoby, w tym 18 nieletnich.
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 17
Kategoria oglądana: 351x
2017: Ministranci w górach
Na początku sierpnia nasi ministranci wyjechali wraz ks. Michałem na tygodniowe wakacje w Zakopanem. Oprócz wypraw w góry zaliczyli sporo miejscowych atrakcji – wjazd kolejką na Gubałówkę i Wielką Krokiew, wspinaczki w parkach linowych, zjeżdżalnię grawitacyjną oraz aquapark. Odwiedzili też sanktuarium na Krzeptówkach oraz Muzeum Tatrzańskie.

 

Liczba obrazów w kategorii: 11
Kategoria oglądana: 517x
2017: Wakacje ISKIEREK
W dniach 3 – 8 lipca odbył się zorganizowany przez naszą parafię wakacyjny wyjazd zespołu wokalnego ISKIERKI. Ośrodek Wypoczynkowy „Filarówka” w Piwnicznej był miejscem zakwaterowania, a w tamtejszej stołówce zabezpieczone było pełne wyżywienie. Iskierki były na trzech całodniowych wycieczkach autokarowych:
1. 4.07 - Nidzica – rejs gondolami dookoła Jeziora Czorsztyńskiego
2. 6.07 - Zakopane – wyjazd kolejką na Gubałówkę
3. 7.07 - Muszyna – zwiedzanie Ogrodów Biblijnych i Ogrodów Sensorycznych.
Pozostały czas był wypełniony takimi zajęciami jak piesze wycieczki, gry i zabawy sportowe, basen, dyskoteka. Na koniec wszyscy otrzymali upominki, a osoby, które sobie zasłużyły – nagrody. ​Dziewczynkom towarzyszył niezawodny pan Bogusław Janisz, a jednym z opiekunów był ks. Jakub Śpiewak SJ.
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 27
Kategoria oglądana: 461x
2017: Koncert Pod Sztandarem Jezusa
Zwieńczeniem uroczystości ku czci Serca Bożego był koncert uwielbieniowy na Rynku, który zorganizowany został 25 czerwca wspólnie z Parafią Kolejową. Rapowane świadectwa złożyli Wyrwani z niewoli, czyli Jacek Heres Zajkowski i Piotr Zalewski. Następnie wystąpiła Gabi Gąsior z zespołem Holy Noiz. Aura dopisała, także ta, która w trakcie koncertu rodziła się w ludzkich sercach.

Fot. własne (jp).

 

Liczba obrazów w kategorii: 63
Kategoria oglądana: 382x
2017: Festyn Parafialny
18 czerwca świętowaliśmy XIX już Parafialny Festyn Rodzinny. Na scenie pojawili  się Bogdan Rachwał, Małe Lachy, Iskierki, zespół Wzgórze Syjon z Czchowa, Brio Band z Witowic i Kapela Kruca Banda. Całość Prowadził Jakub Bulzak. Natomiast wśród kulinarnych smakołyków można było kosztować barszczu, bigosu, pierogów, kiełbasek i kaszanki z grilla, wyrobów z dzika, a także frytek, popkornu, lodów i ciast (oprócz ofiarowanych przez zaprzyjaźnione cukiernie Róże Różańcowe upiekły aż 37 placków!). Sporym zainteresowaniem cieszyła się strzelnica i biegi z Rysiem Berdysiem. Nie zawiedli też motocykliści i ambulans pogotowia ratunkowego. Było sporo fantów loteryjnych z rowerem górskim ufundowanym przez radnego Grzegorza Fecko. Zabawa, przy udanej pogodzie, rzeczywiście była na 102. Nic się nie zmarnowało, a pod odliczeniu kosztów na dofinansowanie letnich wyjazdów dzieci pozyskaliśmy 15755, 63 grosze oraz 2 euro i 55 centów. Bóg zapłać wszystkim sponsorom i uczestnikom!
Fot. Własne (jp)

 

Liczba obrazów w kategorii: 134
Kategoria oglądana: 707x
2017: Boże Ciało
15 czerwca obchodziliśmy uroczystość ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Tradycyjnie Msza sprawowana była w Bazylice św. Małgorzaty. Następnie wierni czterech parafii (św. Małgorzaty, św. Kazimierza, św. Jana Pawła II i naszej) przeszli w Procesji Eucharystycznej wokół Rynku. Staraniem naszej parafii przygotowany został pierwszy ołtarz (z hasłem „Przyjdźcie do Mnie wszyscy”).
Fot. Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 82
Kategoria oglądana: 363x
2017: Serce Boże
25 czerwca obchodziliśmy centralne sądeckie uroczystości ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mszy na placu kościelnym o godz. 16.00 przewodniczył i homilię wygłosił ks. Dariusz Piórkowski SJ, dyrektor Wydawnictwa WAM. Procesję na Rynek oraz modlitwy pod Ratuszem poprowadził i ks. prał. Jerzy Jurkiewicz, dziekan Dekanatu Nowy Sącz Centrum.
Fot. Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 114
Kategoria oglądana: 490x
2017: XXI Koncert w Wirydarzu

11 czerwca odbył się XXI Koncert w Wirydarzu z cyklu “Sądeckie talenty”. W 725-lecie Nowego Sącza zorganizowała go Fundacja im. Dra Jerzego Masiora we współpracy ze Wspólnotą Jezuitów i Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Wystąpili Anna Kożuch, Klara Polańska, Appassionado Trio oraz big band Bassara Jazz Collective. Koncertowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych Konrada Kozłowskiego i Szymona Kozłowskiego.

Fot. Mikołaj Kaczmarczyk

 

Liczba obrazów w kategorii: 92
Kategoria oglądana: 523x
2017: Dyplomy UDTW
Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Wieku zakończył ósmy semestr zajęć. Lectio brevis, czyli ostatni, krótszy wykład, o optymizmie i nadziei, wygłosił ks. dr Jacek Prusak SJ, prorektor Akademii Ignatianum. On też wręczył dyplomy czterem studentom, którzy po trzech latach zajęć napisali prace. Uroczystość zakończyło wspólne grillowanie w jezuickim Wirydarzu.

 

Liczba obrazów w kategorii: 33
Kategoria oglądana: 437x
2017: UDTW w Szczyrzycu i Jodłowniku
2017: UDTW w Szczyrzycu i Jodłowniku
3 czerwca grupa z  Uniwersytetu Drugiego i Trzeciego Wieku odwiedziła Szczyrzyc. Była okazja spokojnie zwiedzić tamtejsze muzeum i świątynię, pomodlić się przed Matką Bożą, podejść lasem do pustelni przy diablim kamieniu, a nawet spróbować lokalnie warzonego piwa. W drodze powrotnej zwiedziliśmy także zabytkowy kościół w Jodłowniku.
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 38
Kategoria oglądana: 313x
2017: Żywy Różaniec na Jasnej Górze
3 czerwca ponad 50-osobowa grupa z Róż Różańcowych z naszej parafii wzięła udział w V Ogólnopolskiej Pielgrzymce Żywego Różańca na Jasną Górę. Towarzyszył im opiekun, o. Wojciech Łokieć SJ. Pielgrzymi odprawili na wałach sanktuarium Drogę Krzyżową i uczestniczyli w głównej liturgii.

Foto: Małgorzata Skwarło

 

Liczba obrazów w kategorii: 30
Kategoria oglądana: 579x
2017: Czuwanie Pięćdziesiątnicy
Parafialny odpust poprzedziła w tym roku modlitewna Wigilia Czuwania. Rozpoczęła się ona 3 czerwca o 19.30. O północy Eucharystię koncelebrowali o. wikariusz Krzysztof Pietruszkiewicz SJ i o. Mirosław Jajko SJ z parafii kolejowej. Całość zakończyła się ok. 01.30. Cieszy fakt, że nie brakło chętnych na nocną modlitwę i korzystanie ze spowiedzi.

 

Liczba obrazów w kategorii: 9
Kategoria oglądana: 309x
2017: Pierwsza Komunia
Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej przeżywaliśmy 21 maja na Mszy o 10.30. Pana Jezusa po raz pierwszy przyjęło dziewięcioro dzieci. Przygotowanie do sakramentu prowadził o. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ.

Foto: Janusz Brzóska

 

Liczba obrazów w kategorii: 238
Kategoria oglądana: 424x
 
Powered by Phoca Gallery