1. Drogim Parafianom i Pielgrzymom serdecznie dziękujemy za udział w liturgiach odpustowych. Kaznodziei, o. Tadeuszowi Cieślakowi SJ, za gorliwie głoszone słowo. Niech Bóg wynagrodzi Zakrystianom, Służbie Liturgicznej z ceremoniarzem Jakubem Bulzakiem na czele, wolontariuszom Caritas, Żywemu Różańcowi, Apostolstwu Modlitwy, Wspólnocie Arka Przymierza, panu organiście Bolesławowi Świderskiemu, Scholi i wszystkim, którzy przyczynili się od uświetnienia i sprawnego przebiegu uroczystości.

 

  1. W czasie wakacji w zakonnej wspólnocie dokonują się zmiany. Opuścił nas dotychczasowy dyrektor Jezuickiego Centrum Edukacji, o. Radosław Robak, który odtąd pracuje w Krakowie. Jego obowiązki objął o. Paweł Brożyniak SJ, dotychczasowy dyrektor jezuickiej szkoły KOSTKA w Krakowie. Kończy u nas pracę także wikariusz i katecheta o. Krzysztof Pietruszkiewicz, który rozpoczyna ostatni etap zakonnej formacji. Zastępuje go w szkole przybyły z Chicago o. Wojciech Bojanowski. Nowym wikariuszem będzie natomiast o. Tadeusz Kukułka, który dotąd pracował w kościele św. Barbary w Krakowie. O. Kukułka dołączy do nas końcem września. Żegnając odchodzących i witając przybyłych – wszystkich pięciu jezuitów polecamy modlitewnej pamięci.

 

  1. Komórki Ewangelizacyjne „Misericordia” zapraszają na ośmiotygodniowe spotkania Kursu Alfa dla Małżeństw i par nieformalnych, które rozpoczną się w naszej parafii 20 września. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy telefoniczne: nr 18 442 91 17.

 

  1. Komisja Wychowania Katolickiego KEP zwraca się do Rodziców z apelem: „Według doniesień medialnych, w niektórych miastach Polski od września br. planuje się wprowadzenie (finansowanie) edukacji seksualnej. Są też takie miejsca, w których już realizowana jest tzw. edukacja antydyskryminacyjna. Przypominamy, że dziecko nie może uczestniczyć w żadnych tego typu zajęciach bez wyraźnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów”. W związku z powyższym zachęca się Rodziców do czujności i roztropności. Odpowiednią deklarację, którą należy złożyć w szkole, można pobrać za pośrednictwem strony internetowej Wydziału Katechetycznego w Tarnowie lub bezpośrednio ze strony Episkopatu Polski.

 

  1. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej i odwiedzania parafialnej księgarni przy Skargi 12.

 

  1. W minionym tygodniu do Wieczności odeszli ś.p. Tadeusz Potoniec oraz o. Andrzej Górski, jezuita ze Starego Sącza, pracujący w Gliwicach. Pogrzeb o. Andrzeja odbędzie się we wtorek. Msza będzie sprawowana w naszym kościele o godzinie 12.00, a złożenie do Grobowca na Cmentarzu św. Heleny o godz. 13.30. Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie….

Parafianom i Gościom Sanktuarium życzymy dobrej niedzieli i udanego tygodnia!

Komunikat Biskupa Tarnowskiego w sprawie

Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II

Drodzy Diecezjanie!

 

Od blisko dwóch lat działa w naszej diecezji Uniwersytet Nauczania Społecznego Jana Pawła II, który powstał w ramach Akcji Katolickiej. Radością napawa fakt, iż od samego początku wzbudził on ogromne zainteresowanie wśród wiernych, czego dowodem jest blisko tysiąc słuchaczy rekrutujących się z różnych środowisk, takich jak: ruchy i stowarzyszenia katolickie, samorządowcy, przedsiębiorcy oraz ludzie poszukujący pogłębienia wiary i krytycznego spojrzenia na aktualną rzeczywistość społeczną.

 

Program tematyczny Uniwersytetu obejmuje zagadnienia wokół których koncentruje się życie religijne i społeczne człowieka, czyli: prawo naturalne, podstawowe zasady życia społecznego, godność człowieka i jego prawa, a także podstawowe wartości jak: małżeństwo, rodzina, szkoła, patriotyzm, kultura, praca, itp.

 

Zajęcia prowadzone w ramach działalności Uniwersytetu odbywają się raz w miesiącu, w dni powszednie, w godzinach od 17.00 do 19.00, i mają one miejsce w pięciu punktach naszej diecezji: w auli Jana Pawła II w Tarnowie (obok katedry), w auli przy Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu, w Bursie przy parafii św. Mikołaja w Bochni, w auli przy Bazylice św. Mateusza w Mielcu, oraz w Krużlowej w auli parafialnej. Udział w wykładach jest bezpłatny.

 

Drodzy Diecezjanie!

Rzeczywistość, w jakiej żyjemy, jest coraz bardziej złożona. Wielu ludzi

z trudem się w niej odnajduje. Z niepokojem obserwujemy działania ideologiczne próbujące zredukować człowieka do jego funkcji ekonomicznej i konsumpcyjnej, uznające całą sferę duchową i potrzeby religijne za relikt kultury i metafizyczne mrzonki. Dlatego musimy umacniać się intelektualnie i duchowo, by móc chronić fundamentalne dla nas wartości. Serdecznie zapraszam Was do udziału w wykładach z zakresu nauczania społecznego Kościoła. Zapisy prowadzone są przez stronę internetową Uniwersytetu i potrwają do 5 września. Szczegółowe informacje są dostępne na plakatach.

 

Wszystkim zaangażowanym w działo prowadzenia Uniwersytetu Nauczania Społecznego oraz jego słuchaczom udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

 

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

Tarnów, 13 sierpnia 2019 r.