1. Dzisiaj po Mszach prowadzona jest zbiórka do puszek na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Bóg zapłać za ofiary.
  2. Dzisiaj, po Mszy o godz. 10.30, w sali Żywego Różańca odbędzie się spotkanie rodziców i dzieci przygotowujących się do I Komunii św.
  3. Także dziś, na stadionie w Zawadzie, od 13.00 do 20.00 trwa Festyn organizowany przez Grupę Ojca Pio. Szczegóły na plakacie.
  4. Rozpoczynają się Tydzień Wychowania i kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców.
  5. W środę, 18 września, liturgiczne wspomnienie św. Stanisława Kostki. O 19.30 Msza św. dla młodzieży z uczczeniem jego relikwii, a po niej spotkanie integracyjne młodych.
  6. W piątek, 20 września, o 18.00 Msza z modlitwą o uzdrowienie za wstawiennictwem św. Szarbela. Po niej Adoracja, namaszczenie olejem św. Szarbela i uczczenie jego relikwii.
  7. Trwa odpust ku czci Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. Piesza Pielgrzymka do Limanowej odbędzie się 21 września. Wyjście z Bazyliki w sobotę o 7.30. W kancelarii par. św. Małgorzaty można się zapisać na autokar powrotny.
  8. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej oraz odwiedzin parafialnej księgarni przy ul. Skargi 12.
  9. Miło nam poinformować, że nasz projekt remontu kamienicy przy Skargi 12 trafił do grona finalistów ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku 2018. 5 września o. Radosław Robak SJ odebrał w imieniu Zakonu Statuetkę Finalisty podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie.
  10. W minionym tygodniu do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej odeszła śp. Dorota Jaworska. Polećmy ją Miłosiernemu Panu. Wieczny odpoczynek…

Wszystkim Parafianom i Gościom Sanktuarium życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia. Szczęść Boże!

 

Komunikat Biskupa Tarnowskiego

Drodzy Diecezjanie, mieszkańcy Nowego Sącza!

W związku z zaniepokojeniem związanym z rozszerzeniem posługi duszpasterskiej na terenie parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu, prowadzonej przez OO. Jezuitów, pragnę odpowiedzieć na niektóre rodzące się pytania i wątpliwości.

Nieustannym przejawem troski pasterza diecezji jest dobro duchowe każdego diecezjanina, które rodzi się i rozwija w rzeczywistości sakralnej, pozwalającej bardziej zbliżyć się do Pana Boga i ułatwić z Nim modlitewny kontakt. Chcąc umożliwić tę bliskość, już przed laty zrodziła się myśl, aby na Osiedlu 29 listopada w Nowym Sączu, należącym do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, prowadzonej przez OO. Jezuitów, zbudować kaplicę i rozpocząć w tym miejscu działalność duszpasterską. Tym bardziej, że parafia powinna dostrzegać, iż przybywa na tym osiedlu mieszkańców, a m.in. trakcja kolejowa utrudnia im udział w życiu liturgicznym i parafialnym. W związku z tym powstało zalecenie zawarte w dekrecie powizytacyjnym z 2006 roku i potwierdzone ostatnią wizytacją kanoniczną z 2017 roku, aby ten znaczący obszar Nowego Sącza objąć bardziej intensywną opieką duszpasterską.

W tej sprawie były także prowadzone rozmowy z Prowincjałem OO. Jezuitów, który poinformował, że Ojcowie Jezuici nie podejmą budowy kaplicy, ani też w przyszłości nie będą tworzyć nowej parafii, jednak nie widzą żadnych przeciwwskazań, aby tą sprawą zajęła się diecezja. Taka opinia została wyrażona m.in. podczas ostatniej wizytacji kanonicznej w parafii NSPJ w Nowym Sączu przez O. Stanisława Jopka, ówczesnego Proboszcza, który powołał się na decyzje władz zakonnych przekazanych przez O. Prowincjała. Były też prowadzone rozmowy z niektórymi mieszkańcami osiedla. Stąd też zrodziła się idea, aby zachowując nadal przynależność tego osiedla do parafii NSPJ, przenieść i umieścić tam kaplicę, w której będą się odbywały nabożeństwa prowadzone przez kapłana wyznaczonego przez biskupa diecezjalnego. Tym kapłanem jest wikariusz z parafii Matki Bożej Niepokalanej.

Pragnę poinformować, że nie ma mowy o jakimkolwiek przyłączeniu tej części parafii NSPJ do którejkolwiek z sądeckich parafii. Mam świadomość ogromnego przywiązania parafian do swojej parafii i tego nic i nikt nie zmieni. Zresztą w realiach Nowego Sącza migracja wiernych pomiędzy kościołami jest czymś naturalnym. Patrząc z nadzieją w przyszłość wyrażam nadzieję, iż może w tym miejscu powstanie nowa parafia i kościół wzniesiony naszymi wspólnymi siłami.

Obecność kościoła, bliskość sakralnego miejsca, w którym można nawiązać modlitewny kontakt z Panem Bogiem, to przestrzeń realizacji zbawienia, miejsce budowania mocnych więzi międzyludzkich, wzmocnienie różnych poziomów funkcjonowania człowieka i znaczące poprawienie dobrostanu społecznego w danym miejscu. W tym kontekście pragnę wspomnieć tworzenie parafii pw. św. Jana Pawła II w Nowym Sączu, wydzielonej z parafii pw. św. Małgorzaty, gdyż niemal całkowicie przypomina mi to obecną sytuację. Pamiętam, gdyż osobiście byłem zaangażowany w te działania, że na początku natrafiłem na obawy, wątpliwości i niezrozumienie. Obecnie parafianie na Osiedlu Barskim cieszą się z obecności świątyni i parafii w przestrzeni swojego codziennego życia.

Dziękuję parafianom parafii NSPJ za zatroskanie o sprawy Boże, proszę o współpracę i modlitwę wszystkich mieszkańców Nowego Sącza, aby to przedsięwzięcie było naszym wspólnym dobrem zbliżającym nas do Pana Boga i do siebie wzajemnie.

 

Zapewniam o mojej modlitwie i udzielam z serca  pasterskiego błogosławieństwa.

 

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

 

Tarnów, 10 września 2019 r.