Zachęta do życzliwości była centralnym przesłaniem modlitwy ekumenicznej. W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zorganizowaliśmy ją 20 stycznia, wspólnie z pasterzami innych wyznań. Naszymi gośćmi byli ks. mitrat Jan Pipka – proboszcz greckokatolickiej parafii św. Piotra i Pawła w Krynicy, ks. mitrat Piotr Pupczyk, proboszcz prawosławnej parafii Parafia św. Włodzimierza Wielkiego w Krynicy, ks. Dariusz Chwastek, proboszcz luterańskiej parafii Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu (Kościół Ewangelicko-Augsburski), pastor dziekan Jacek Orłowski oraz pastor Tomasz Skórnóg z Kościoła Zielonoświątkowego w Nowym Sączu. Z duchownych rzymskokatolickich przybyli m.in. ks. Bogusław Skotarek, proboszcz par. Wniebowzięcia NMP w Krynicy oraz dziekan naszego Dekanatu Nowy Sącz Centrum, ks. prałat Jerzy Jurkiewicz, proboszcz par. św. Małgorzaty.
Liturgię rozpoczęliśmy wezwaniem Ducha Świętego, po czym odmówiliśmy naprzemiennie modlitwę przebaczenia i pojednania. W Liturgii Słowa wysłuchaliśmy fragmentu Dziejów Apostolskich o niezwykłej gościnności okazanej morskim rozbitkom na tej wyspie. Wśród 276 wówczas ocalałych był św. Paweł Apostoł. Ewangelia wg św. Marka przypomniała następnie Jezusowe wezwanie do głoszenia Słowa, przekazane uczniom po zmartwychwstaniu. Do tych tekstów nawiązał w kazaniu ks. Dariusz Chwastek.
Materiały do modlitwy opracowali chrześcijanie z Malty. Symbolami zmagań o jedność, widocznymi w kościele, były kajak i osiem pagajów (Bóg zapłać Nowosądeckiemu Okręgowemu Związkowi Kajakowemu!). Jasna myśl: by płynąć należy wiosłować razem i równo. Kierunki wysiłków ekumenicznych podpowiedziała w tym kontekście modlitwa wiernych. Na początku każdego wezwania prezentowano wiosła, na których widniały napisy: Pojednanie, Oświecenie, Nadzieja, Zaufanie, Pokrzepienie, Gościnność, Nawrócenie i Hojność. O to właśnie wspólnie się modliliśmy. Oczywiście nie brakło przekazania sobie znaku pokoju. Po liturgii natomiast goście przyjezdni oraz pasterze i wierni innych wyznań spotkali się na agapie w domu zakonnym jezuitów.
Fot.: ks. Zbigniew Wielgosz, Gość Niedzielny