1. Serdeczne Bóg zapłać asyście liturgicznej z ceremoniarzem Jakubem Bulzakiem i p. organistą Bolesławem Świderskim za pomoc w liturgiach. Panu Jackowi Kądziołce i Firmie AZTV za sprawną instalację sprzętu i realizację transmisji, dzięki którym nasz stosunkowo niewielki kościół powiększył się o sporą liczbę domów w Nowym Sączu, okolicy, w kraju, a nawet za granicą. Narzucone ograniczenia sprzyjają więzi na odległość, zatem przede wszystkim dziękuję wszystkim, którzy chcą być duchem z nami i z nami się modlić korzystając z transmisji w internecie.

 

  1. Jutro (13.04) drugi dzień świąt – Wielkanocny Poniedziałek. Porządek Mszy Świętych niedzielny. Wspólnota Arka Przymierza zaprasza ponadto na akcję Powstanie Różańcowe. Tym razem będzie można się łączyć wirtualnie: transmisja na Facebooku o godz. 19.00.

 

  1. W środę, 15 kwietnia, zapraszamy do duchowej łączności w nowennie ku czci Matki Pocieszenia. Intencje prosimy nadsyłać przez formularz na stronie internetowej – niebieski link. Będą polecone Matce Bożej podczas adoracji o 17.30 oraz Mszy o godz. 18.00.

 

  1. W piątek, z racji oktawy Wielkanocy, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. O 18.00 zapraszamy do duchowej łączności w modlitwie o uzdrowienie za wstawiennictwem św. Szarbela.

 

  1. W przyszłą niedzielę przypada Święto Miłosierdzia Bożego, z którym Pan Jezus związał obietnicę zupełnego odpuszczenia win i kar. Nabożeństwo ku czci Miłosierdzia Bożego będzie sprawowane i transmitowane w o 15.00.

 

  1. Wyrażamy głęboką wdzięczność wszystkim, którzy wspierają naszą parafię zarówno modlitewnie, jak i ofiarami przesyłanymi na konto ze strony internetowej, lub zostawianymi w zakrystii. W trudnym czasie mamy świadomość, że są to wielkie dary serca. Niech Pan Bóg, który widzi w ukryciu, stokrotnie Wam je wynagrodzi.

 

  1. Drogim Parafianom i Gościom Sanktuarium oraz wszystkim, którzy łączą się z nami przez internet składamy serdeczne życzenia od wspólnoty jezuitów: zdrowia, błogosławieństwa Bożego, cierpliwości w znoszeniu ograniczeń oraz do siebie nawzajem i stałej opieki Matki Bożej Pocieszenia. Jezus żyje i przychodzi mimo drzwi zamkniętych. Radosnych Świąt! Wesołego Alleluja!

List Rektora Akademii Ignatianum w Krakowie z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego roku 2020

 

Drodzy Parafianie i Goście uczęszczający do Kościoła pw. Ducha Świętego

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie Panu.

 

Rozważając Tajemnicę Zmartwychwstania Pańskiego Święty Ignacy z Loyoli – założyciel zakonu jezuitów – w swoich „Ćwiczeniach Duchownych” zachęca nas aby „Patrzeć, jak Chrystus, Pan nasz, spełnia zadanie pocieszania swoich i porównać Go do przyjaciół, którzy zwykli pocieszać się wzajemnie” (ĆD 224). Występujące w łacińskim tekście Ćwiczeń słowo consolari znaczy także „dodawać otuchy”, „zachęcać”.

W roku obecnym radość Świąt Wielkanocnych przeżywamy w atmosferze pandemii wywołanej koronawirusem. Stosując się do zaleceń władz i epidemiologów pozostajemy w domach, niektórzy z nas, bądź osoby nam bliskie lub znajome odbywają kwarantannę. Tym samym innej wymowy i innego sensu nabiera radosne „Alleluja” zwiastujące Zmartwychwstanie Pańskie.

Niemniej jednak w naszych sercach przeżywamy sceny spotkania ze Zmartwychwstałym Chrystusem i prosimy Go aby do nas przyszedł ze swoim słowem otuchy i pocieszenia. W takim spotkaniu pomagają nam opowiadania ewangeliczne. Widzimy trzy smutne niewiasty zmierzające wczesnym rankiem do grobu, aby namaścić ciało Ukrzyżowanego, a zamiast z martwego ciała spotykają Zmartwychwstałego Pana; dwaj uczniowie z ciężkim sercem idą do Emaus, w drodze dochodzi do nich Nieznajomy, który swoimi słowami rozgrzewa ich serca, dodaje otuchy, napełnia radością. Znamy scenę spotkania w Wieczerniku, kiedy do przestraszonych apostołów przychodzi Zmartwychwstały Jezus i pociesza ich i dodaje im otuchy słowami „pokój wam”. Apostoł Tomasz pragnie dotknąć Zmartwychwstałego i z pokorą wyznaje „Pan mój i Bóg mój”.

We wszystkich tych spotkaniach Jezus – mówiąc językiem Ojca Ignacego – „spełnia zadanie pocieszania swoich” zmienia perspektywę, nadaje ich zatroskanemu życiu nowy sens. Pocieszenie, otucha o których mowa wiążą się z rozjaśnieniem umysłu, z umocnieniem wiary, z napełnieniem serc odwagą i nadzieją. Wejdźmy w klimat tych niezwykłych spotkań i razem ze św. Ignacym  „prośmy o łaskę wesela i silnej radości z powodu tak wielkiej chwały i radości Chrystusa Pana naszego” (ĆD 221). Módlmy się, prośmy o łaskę pocieszania w tym trudnym czasie dla nas wszystkich.

Owej „łaski wesela ze Zmartwychwstania” nie chcemy zatrzymać tylko dla siebie. Nie chcemy o niej jedynie teoretycznie opowiadać lecz chcemy nią żyć i ją głosić, to znaczy być jej świadkiem – podobnie jak ci, którzy doznali pocieszenia ze strony Zmartwychwstałego i głosili, że on żyje!

Głoszenie prawdy o Zmartwychwstaniu jest misją każdego z nas wierzących. Misja ta obejmuje także refleksję filozoficzno-teologiczno-kulturową uprawianą na sposób akademicki, jako systematyczna, metodycznie uprawiana wiedza, z zastosowaniem wszelkich standardów, dotyczących zarówno badań naukowych, jak również uniwersyteckiej dydaktyki. Tak specyficznie rozumianą misję realizujemy w naszej jezuickiej Akademii Ignatianum w Krakowie.

Od kilku tygodni – podobnie jak we wszystkich innych uczelniach i szkołach w naszym kraju – nasi pracownicy administracyjni i akademiccy przeszli na zdalny typ pracy. Dzięki internetowi funkcjonują biura, odbywają się wykłady i ćwiczenia chociaż budynek Uczelni jest zamknięty. Mamy wielką nadzieję, że wkrótce wrócimy do normalnego rytmu pracy.

Na Naszej Akademii kształci się łącznie około 3000 studentów, do tego dochodzą słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku i studenci studiów podyplomowych. Kształcimy na takich kierunkach jak: filozofia, psychologia, nauki o kulturze i religii, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, turystyka i rekreacja, pedagogika, praca socjalna, nauki o polityce, administracja i polityka publiczna, filologia angielska, zarządzanie i nowe technologie w sferze publicznej. Na wszystkich tych kierunkach prowadzimy także badania naukowe, realizujemy projekty wspierające funkcjonowanie Uczelni. Otwarliśmy Szkołę Doktorską posiadając uprawnienia do nadawania stopnia doktora w czterech dyscyplinach: filozofia, nauki o kulturze i religii, pedagogika, nauki o polityce.

Zapewnienie tak bogatej oferty dydaktycznej i naukowej jest możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu naszej kadry akademickiej i administracyjnej.

Uprawianie nauki jest dla nas apostolatem intelektualnym. Prowadzenie uczelni wyższych widzimy jako misję służącą formowaniu ludzi światłych, chcących się angażować i zdolnych do podejmowania odpowiedzialności za sprawy społeczne, gospodarcze i polityczne.

Zbliża się czas, gdy część tegorocznych maturzystów podejmie decyzję o wyborze dalszej drogi kształcenia. Wśród wielu atrakcyjnych ofert naukowych krakowskiego środowiska akademickiego znajduje się oferta naszej Akademii Ignatianum. Subwencja ze strony Państwa pokrywa dużą część naszych kosztów, dzięki temu na studiach stacjonarnych nie pobieramy czesnego.

Pragnę złożyć Wszystkim Państwu najpiękniejsze i najszczersze życzenia świąteczne. Życzmy sobie umiejętności dostrzeżenia jak Chrystus, Pan nasz, „spełnia zadanie pocieszania” i prośmy Go, aby dodawał nam siły, zachęcał do podejmowania nowych wyzwań. Dodawajmy sobie wzajemnie otuchy. Bądźmy blisko siebie pamiętając, że prawdziwej bliskości nie mierzy się w metrach lub centymetrach. Razem ze św. Ignacym z Loyoli prośmy o płynącą z wiary łaskę wesela i silnej radości z powodu tak wielkiej chwały i radości Chrystusa Pana naszego.

Wewnętrzna radość, zaufanie, zachęta są nam szczególnie w tych dniach potrzebne. Równocześnie pragnę podziękować za wszelkie dowody życzliwości i ofiarną pomoc, dzięki której możemy kształcić i wychowywać młodzież – zarówno świecką, jak i naszych jezuickich kleryków.

W szczególny sposób dziękuję Wam drodzy Parafianie i Goście uczęszczający do Kościoła pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu za Wasze przywiązanie do Naszej Uczelni. Serdeczne „Bóg zapłać!”

Ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ

Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie

Kraków, 3 kwietnia 2020 r.