1. Jutro, święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Porządek Mszy św. niedzielny. Ofiary zebrane w tym dniu przeznaczone zostaną na uczelnie katolickie.
  2. W przyszłą niedzielę, 31 grudnia, o godz. 7.30 Msza św. w intencji Żywego Różańca, a po niej odbędzie się zmiana tajemnic różańcowych. Przed Eucharystią o godz. 7.00 odmówimy różaniec.
  3. Plan Wizyty duszpasterskiej wywieszony jest w gablocie i na stronie internetowej parafii. W skrócie na ten tydzień przedstawia się następująco:
  4. W środę: ul. Galicy, Kochanowskiego, Leszczynowa, Podgórska, Witosa, Tarnowska, Zdrojowa 104 a, b, d i 106;
    W czwartek: ul. Bóżnicza, Hasiora i Zdrojowa;
  5. W piątek: Dojazdowa nr 1-8, 11, Inwalidów Wojennych, Jarosza, Moniuszki, Na  Rurach, Ogińskiego, Paderewskiego, Zaleskiego;
  6. W sobotę: Bandurskiego, Dojazdowa 9, Głowackiego, Romera, Targowa:
  7. Rozpoczęcie kolędy o godz. 16.00. Dla Parafian, którzy nie mogą przyjąć księdza
    w podanych terminach, istnieje możliwość kolędy dodatkowej w poniedziałek,
    8 stycznia
    . Zgłoszenia w zakrystii lub telefonicznie (nr 797 907 679), a także za pomocą maila: [email protected].
  8. Zapraszamy do odwiedzania naszego Sanktuarium i adoracji Pana Jezusa w przepięknie wykonanej szopce, która znajduje się w kaplicy św. Stanisława Kostki. Szczególne podziękowania kierujemy dla Panów Andrzeja, Dawida, Wojciecha i Bartosza Cempów za przygotowanie i uruchomienie szopki.

Drogim Parafianom i Gościom odwiedzającym Sanktuarium Sądeckiej Pani składamy serdeczne życzenia pokoju w sercach, pogody ducha oraz zaufania Panu Jezusowi, który przychodzi, aby wzmocnić naszą wiarę, wlać w nas nadzieję i rozpalić miłość. Życzymy Wam zdrowych i radosnych Świąt.

 


SŁOWO ABP. STANISŁAWA GĄDECKIEGO PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W ZWIĄZKU Z WYDARZENIAMI W NASZEJ OJCZYŹNIE

 

Z wielkim niepokojom patrzę na ostatnie wydarzenia w naszej Ojczyźnie i w jej otoczeniu. Żyjemy dziś w bardzo trudnych okolicznościach. Wojna na Wschodzie, a na Zachodzie dążenie Unii Europejskiej do przekształcenia się w jedno państwo sprawiają, że narodowe pojednanie nabiera szczególnej wagi. Możemy sprostać tym wyzwaniom jedynie wówczas, gdy wspólna troska o losy Ojczyzny stanie się dla nas ważniejsza od wszystkiego, co nas dzieli.

W szczególności wymaga to powrotu do zapisanej w Konstytucji RP zasady demokratycznego państwa prawnego (art. 2). „Rządy, które przestrzegają zasad praworządności – mówił św. Jan Paweł II do przedstawicieli Komisji Europejskiej i Trybunału Praw Człowieka – akceptują w istocie ograniczenie swej władzy i strefy wpływów” (08.10.1988). Ponieważ ludzie mają skłonność do nadużywania władzy, w demokratycznym państwie prawnym konieczny jest podział władz i ich równoważenie się. Chodzi o to, aby jedna partia czy koalicja polityczna nie sprawowała pełni władzy w państwie – jak dzieje się w ustroju totalitarnym – lecz aby niektóre instytucje władzy znajdowały się w pieczy sił opozycyjnych lub były w ogóle niezależne od jakichkolwiek partii politycznych. Od strony formalnej oznacza to, że rządzący nie stoją ponad prawem, ale podlegają prawu. „Na tym właśnie polega zasada ‘państwa praworządnego’, w którym najwyższą władzę ma prawo, a nie samowola ludzi” (CA 44).

Apeluję, aby wszyscy, którym drogie są losy Ojczyzny, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem oraz własnym sumieniem, otworzyli serca i umysły na pojednanie; aby szukali możliwości rozwiązania konfliktów targających naszym życiem politycznym przy stole negocjacji, bez odwoływania się do rozwiązań siłowych; aby przywrócono prawdziwy szacunek dla Konstytucji i opartych na niej przepisów prawa.

„Rozum znaczy więcej niż siła” – Plus ratio quam vis – głosi motto naszego najstarszego Uniwersytetu.

Jako naród mamy piękną ponad tysiącletnią historię, której ważną kartą jest dziedzictwo Solidarności. „Solidarność – to znaczy: jeden i drugi (…). A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. (…) Nie może być walka silniejsza od solidarności” – mówił w Gdańsku św. Jan Paweł II (12.06.1987). Dzięki tak rozumianej solidarności potrafiliśmy zmienić bieg historii Europy. Ale w naszych dziejach mamy także bolesną kartę utraty niepodległości. Tego błędu nie wolno nam powtórzyć.

Warszawa, dnia 23 grudnia 2023 roku