- Jutro, święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Porządek Mszy św. niedzielny. Ofiary zebrane w tym dniu przeznaczone zostaną na uczelnie katolickie.
- W przyszłą niedzielę, 29 grudnia, o godz. 7.30 Msza św. w intencji Żywego Różańca, a po niej odbędzie się zmiana tajemnic różańcowych. Przed Eucharystią o godz. 7.00 odmówimy różaniec.
- Plan Wizyty duszpasterskiej wywieszony jest w gablocie i na stronie internetowej parafii. W skrócie na ten tydzień plan przedstawia się następująco:
- W piątek od 16:00: Leszczynowa, Podgórska, Kochanowskiego, Witosa, Tarnowska, Galicy, Inwalidów Wojennych, Jarosza, Zdrojowa 104 a, b, d i 106.
- W sobotę od 15:00: Zdrojowa i Ogińskiego
- W niedzielę od 15:00: Warzywna, Moniuszki, Paderewskiego. Na Rurach i Dojazdowa 1-8, 11
- W poniedziałek od 16:00: Targowa, Dojazdowa 9, Bandurskiego, Głowackiego, Romera i Bóżnicza
- Dla Parafian, którzy nie mogą przyjąć księdza w podanych terminach, istnieje możliwość kolędy dodatkowej w sobotę, 4 stycznia. Zgłoszenia w zakrystii lub telefonicznie (nr 797 907 679), a także za pomocą maila: [email protected].
Zapraszamy do odwiedzania naszego Sanktuarium i adoracji Pana Jezusa w przepięknie wykonanej szopce, która znajduje się w kaplicy św. Stanisława Kostki. Szczególne podziękowania kierujemy dla Panów Andrzeja, Dawida, Wojciecha i Bartosza Cempów za przygotowanie i uruchomienie szopki.
Drogim Parafianom i Gościom odwiedzającym Sanktuarium Sądeckiej Pani składamy serdeczne życzenia pokoju w sercach, pogody ducha oraz zaufania Panu Jezusowi, który przychodzi, aby umocnić naszą wiarę, wlać w nas nadzieję i rozpalić miłość. Życzymy Wam zdrowych i radosnych Świąt.
Komunikat Biskupa Tarnowskiego
w związku z rozpoczęciem Jubileuszu Zwyczajnego Roku 2025
Drodzy Diecezjanie!
W tegoroczną Wigilię Bożego Narodzenia papież Franciszek uroczystym otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra rozpoczął Rok Jubileuszowy, który potrwa aż do 6 stycznia 2026 roku. Natomiast dziś, w Niedzielę Świętej Rodziny, odbywa się otwarcie Roku Świętego we wszystkich kościołach katedralnych na świecie. Rok Jubileuszowy jest dla całego Kościoła czasem intensywnego doświadczenia łaski, nadziei i przebaczenia. W związku z tym szczególnym czasem, zostają ustanowione w diecezji tarnowskiej następujące kościoły jubileuszowe: bazyliki mniejsze – św. Mikołaja w Bochni, św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie, Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, św. Mateusza w Mielcu, św. Małgorzaty w Nowym Sączu, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM w Szczepanowie, Narodzenia NMP w katedrze w Tarnowie, Nawiedzenia NMP w Tuchowie, a także kościoły – NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej, św. Jadwigi Śląskiej w Dębicy, NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku, Wniebowzięcia NMP w Krynicy-Zdroju, św. Wojciecha w Szczawnicy.
Za nawiedzenie jednego z wyżej wymienionych kościołów, połączone z chwilą adoracji eucharystycznej lub pobożnym rozmyślaniem i odmówieniem modlitwy Ojcze nasz, Wyznania wiary oraz modlitwy do Najświętszej Maryi Panny, wierni mogą otrzymać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Wierni, którzy z ważnych powodów nie mogą nawiedzić kościołów jubileuszowych, mogą uzyskać odpust na tych samych warunkach, jeśli odmówią we własnym domu lub w miejscu swego przebywania modlitwę Ojcze nasz, Wyznanie wiary i inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego, ofiarowując wraz z nimi swoje cierpienia lub trudności życiowe.
Życząc obfitych błogosławionych owoców Roku Jubileuszowego, z serca wszystkim Diecezjanom błogosławię
† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI
Tarnów, 27 grudnia 2024 r.
Zarządzenie:
Tarnów, 27.12.2024.
Nasz znak: OC – 2/67/24
Komunikat Biskupa Tarnowskiego należy odczytać wiernym w ramach ogłoszeń duszpasterskich, w niedzielę 29 grudnia br., we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji tarnowskiej.
† Stanisław Salaterski
WIKARIUSZ GENERALNY
Boże Narodzenie 2024
Słowo Rektora Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie z okazji Świąt Bożego Narodzenia
Drogie Siostry, Drodzy Bracia!
Drugi dzień Świąt przypomina nam postać św. Szczepana, który dumnie mówił o swoim doświadczeniu Boga nie zważając na spotykające go prześladowania. Ewangelia według świętego Mateusza zdaje się wyraźnie nawiązywać do tych momentów, kiedy sami spotykamy się z przeciwnościami i jakąś formą przerażającej wrogości. Jezus obiecuje, że nigdy nie jesteśmy sami, bo Duch Święty prowadzi nas przez zaułki naszego życia i podpowiada nam jak mówić o Bogu, którego doświadczamy. Jezus swoim przyjściem na świat i swoim życiem pokazał nam troskliwość i bliskość, która zna nasze trudności i wyzwania naszej codzienności. Boże Narodzenie zawsze jest okazją, by z tą bliskością i delikatnością Boga się spotkać i w nią ponownie uwierzyć.
W naszym uniwersytecie mamy zwyczaj, który o takim delikatnym i troskliwym Bogu opowiada. Od niemalże 10 lat, z okazji Świąt przygotowujemy tak zwaną kolędę ignacjańską. Nie da się w kilku zdaniach wyjaśnić czym charakteryzuje się ta kolęda. Każda jest niepowtarzalna, wyjątkowa, odważnie mówiąca o Bogu, a przy tym niezwykle twórcza. Czasem są to nowe aranżacje znanych nam wszystkim staropolskich kolęd. A czasem są to zupełnie nieznane teksty, które wywołują zdziwienie. Kolędy ignacjańskie to nie tylko śpiew, ale też coś co można po prostu doświadczyć: obejrzeć, posłuchać, poczuć. Teledyski wielu
z nich zawierają w sobie ukryte przesłanie, które odkryć można dopiero po kolejnym odtworzeniu tego samego wideo na YouTube’ie. Kiedy do wrażeń wzrokowych doda się wrażliwość na muzyczne detale wszystkie zmysły zaczynają uczestniczyć w doświadczeniu kontemplującym tajemnicę Wcielenia i Narodzenia.
Tegoroczna kolęda ignacjańska nosi tytuł „Pójdźmy wszyscy” i opowiada
o intrygującym zaproszeniu skierowanym do nas.
Uniwersytet Ignatianum jest miejscem, gdzie to Boże zaproszenie spotyka naszych studentów, naukowców i pracowników administracyjnych. Każdy z nas próbuje na nie odpowiedzieć poprzez swoje wysiłki badawcze, wytrwałe studia, mozolną pracę biurową
i dydaktyczną. Robimy to wszystko w stylu podobnym do kolędy ignacjańskiej: w zgodzie
z tradycją, ale też odważnie sięgając do nowych form przekazu. Kierujemy się twórczym ‘magis’, które wzywa do więcej, tak jak uczył nas święty Ojciec Ignacy Loyola. Chcemy działać więcej i bardziej, doświadczając wciąż Bożej obecności we wspólnocie akademickiej naszego Uniwersytetu.
Drodzy Bracia i Siostry!
Piszę do Was, żeby złożyć Wam życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia. Proszę Boga, aby ten list zastał Was w pokoju ducha, kiedy jesteście otoczeni ludźmi bliskimi Waszemu sercu. Chciałbym, żeby te kilka myśli, którymi się z Wami podzieliłem, przyniosło Wam duchowe pocieszenie, które pogłębicie za chwilę przy eucharystycznym stole, a potem zaniesiecie do Waszych domów. Dziękuję Wam za wszelkie okazywane nam wsparcie
i modlitwę w intencji naszego Uniwersytetu. Dziękuję, że w ten sposób tworzycie z nami jedną Wspólnotę.
Ks. dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. UIK
Rektor
Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie