- Dziś o godz. 13.15 Panel małżeński: „A ty, czego pragniesz?” który poprowadzi ks. Łukasz Plata.
- W poniedziałek, 13 marca, przypada rocznica pontyfikatu Papieża Franciszka; pamiętajmy o nim w modlitwie. Na godz. 19.00 zapraszamy na plenerową modlitwę różańcową: „Powstanie Różańcowe” pod sądecki zamek.
- We wtorek, 14 marca, o godz. 18.30 nabożeństwo pokutne i spowiedź dla młodzieży klas 8 przyjmujących sakrament Bierzmowania i dla ich rodziców.
- W środę, 15 marca, o godz. 16.00 w Bazylice Św. Małgorzaty młodzież z naszej parafii przyjmie sakrament Bierzmowania z rąk bpa Leszka Leszkiewicza.
- W czwartek, 16 marca, o godz. 18.00 Msza św. Rodzinna za wstawiennictwem: św. Józefa, św. Jana Pawła II i św. Joanny Beretty Molli a po niej spotkanie Ogniska „Sychar” dla osób, które w małżeństwie przeżywają kryzysy i tych, którzy zostali porzuceni przez swojego współmałżonka.
- W piątek, 17 marca, o godz. 18.00 Msza św. za wstawiennictwem św. Szarbela z modlitwą o uzdrowienie i namaszczeniem olejem świętego Eremity z Libanu.
- W przyszłą niedzielę, 19 marca, po Mszy św. o godz. 12.00 spotkanie dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św. i ich rodziców.
- Także w przyszłą niedzielę kwartalna taca przeznaczona na remont organów.
- Droga krzyżowa w piątek dla dzieci o 16.30, a dla młodzieży i dorosłych o godz. 17.30. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o 17.00.
- Liturgiczna uroczystość św. Józefa w tym roku przeniesiona jest na poniedziałek, 20 marca.
- Na placu kościelnym Caritas rozprowadza baranki wielkanocne, paschaliki oraz ręcznie robione stroiki i pisanki. Trwa także akcja „Losuj pomagaj” w celu przygotowania świątecznych paczek dla potrzebujących. Dary można składać w koszu wystawionym w kościele.
- Klub Inteligencji Katolickiej zaprasza do uczestnictwa w Drodze Krzyżowej na Chruślicach w niedzielę 19 marca o godz. 16.30.
- W dniu 24 marca br. Mszą Świętą o godzinie 19:30 z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa rusza Ekstremalna Droga Krzyżowa. Szczegóły i aktualne informacje na stronie Facebook rejonu: EDK Nowy Sącz Kolejowa NSPJ oraz na plakacie na placu kościelnym. Zapisy poprzez stronę: org.pl.
Oświadczenie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z publikacjami dotyczącymi Metropolity Krakowskiego Kard. Karola Wojtyły
Święty Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.
W tym świetle szokujące są próby zdyskredytowania jego osoby i dzieła, podejmowane pod pozorem troski o prawdę i dobro. Autorzy tych dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła. Nie wzięli przy tym pod uwagę istniejących raportów i opracowań, które rzetelnie ukazują jego słowa i czyny. Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski już raz podkreślili (18 listopada 2022 roku), że medialny atak na kard. Karola Wojtyłę, a następnie Papieża Polaka i jego pontyfikat ma swoje głębsze przyczyny.
Chciałbym w tym miejscu wyrazić moje serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy w ostatnim czasie bronią dziedzictwa i osoby św. Jana Pawła II, który m.in. przyczynił się do wyzwolenia Polski i innych państw spod sowieckiego komunizmu.
To właśnie poczynając od decyzji Jana Pawła II, Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych procedur, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, należycie ukarać winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim wspomóc osoby skrzywdzone. Wydając dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła, który uznaje krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw, Jan Paweł II zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Była to decyzja ze wszech miar bezprecedensowa i przełomowa.
Obrona świętości i wielkości Jana Pawła II nie oznacza, oczywiście, twierdzenia, że nie mógł on popełniać błędów. Bycie pasterzem Kościoła w czasach podziału Europy na Zachód i blok sowiecki oznaczało konieczność mierzenia się z niełatwymi wyzwaniami. Trzeba też być świadomym tego, że w tamtym okresie obowiązywały, nie tylko w Polsce, inne niż dzisiaj prawa, inna była świadomość społeczna i zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów.
Wzywam zatem wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża.
Warszawa, 9 marca 2023 roku
✠ Stanisław Gądecki |
Arcybiskup Metropolita Poznański |
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski |